3. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye’nin gastronomi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Mutfak Dostları Derneği tarafından düzenlenen Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri dün gece Four Seasons Hotel ev sahipliğinde yeni sahiplerini buldu. Bu yıl “pandemi özel ödülleri” başlığı altında dört farklı kategoride sunulan ödüllerin, pandemi dönemindeki çalışmalarıyla fark yaratan kişi ve kurumlara verilmesi amaçlandı.

Türkiye’de bir dernek tarafından düzenlenen tek gastronomi ödül töreni olarak kabul gören Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, üçüncü kez gerçekleşen etkinlikle gastronomi dünyasından birçok ismi bir araya getirdi. Tamamen objektif kriterler ile işleyen ödül sistemi, normal şartlarda sekiz kategorinin her biri için ön jürinin önerilerinin ana jüri tarafından değerlendirilmesi yöntemine dayanıyor. Jumbo Türkiye’nin ana sponsor olduğu etkinlikte “sürdürülebilirlik” konusu da öne çıkan başlıklardandı.

Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç: “Bu sene üçücüsünü gerçekleştirdiğimiz Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, Türkiye’de bir sivil toplum kuruluşunun başlattığı ilk ödül töreni olma özelliği taşıyor. Heyecanlıyız. Objektif yönleriyle öne çıkan bir dernek olmayı yıllar önce kurguladık. Bu projemiz bir hayal ile başladı aslında. Pandemi süreciyle birlikte başarı hikayelerinin bugün bu sahnede öne çıkarılması artık daha önemli.”

Ahmet Örs: “Pandemi döneminde bu yönde bir çalışma yapmayı daha önemli gördük. Biz kurulduğumuz günden itibaren sadece lezzete ve kaliteye her şeyden çok önem veren bir dernek olduk.”

“Pandemi Dönemi En İyi Sürdürülebilirlik Ödülü” kazananı Metro Türkiye oldu. Ödülü teslim alan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng: “Bu ödül bizim için çok önemli. Metro Türkiye olarak bizim bir amacımız var; Türk Mutfağı’nın değerlerini korumak. Ve bunu yapmak için de genç şeflerimize destek olmak. Bunu yaparken sürdürülebilirliği merkeze alıyoruz. Yaptığımız her işte sürdürülebilirliğin izlerini bulmanız mümkün.”

“Pandemi Dönemi En İyi İnovasyon Projesi Ödülü”, V-Block Teknolojisi projesiyle Şişecam firmasının oldu. “Pandemi Dönemi En İyi İş Modeli Ödülü” kategorisinde ise Paket Mutfak ödüle layık görüldü. Son olarak “Pandemi Dönemi İlham Verenler Özel Ödülü”nü, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç’tan teslim alan Şef Ebru Baybara Demir, hemen hemen Türkiye’nin tüm illerinde faaliyete geçirdiği “kompost” çalışmasıyla sürdürülebilirlik ve sıfır atık konusuna dikkat çekti. Demir, bu çalışmanın toprağın iyileştirilmesinde ve su kaynaklarının yaklaşık yüzde 75’inin kullanıldığı tarım alanlarında su tasarrufu sağlanmasında büyük etkisi olduğunun altını çizdi.

Sosyal Medya'da Paylaşın