6. Gastronomi Trendleri Buluşması ‘Toque’lu Yıldızlar’ Temasıyla Düzenlendi

Fransız Sarayı’nda 6. Gastronomi Trendleri Buluşması 2024 “Toque’lu Yıldızlar” başlığı altında düzenlendi. Özyeğin Üniversitesi Le Cordon Bleu Istanbul tarafından gerçekleşen organizasyonda Le Cordon Bleu’nün şefleri, mezunları ve sektörün kanaat önderleri bir araya geldi. 

Her sene farklı bir trend teması ile düzenlenen Gastronomi Trendleri Buluşması’nın bu sene 6’ncısı Fransız Sarayı’nda gerçekleşti. ‘Toque’lu Yıldızlar’ temasında düzenlenen etkinlikte, açılış konuşmalarını Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu, Gault & Millau Türkiye Temsilcisi ve Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen ve Le Cordon Bleu İstanbul İstanbul Teknik Direktörü Erich Ruppen yaptı. 

 

 

Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu yaptığı açılış konuşmasında, Michelin ve Gault&Millau rehberlerinin Türkiye gastronomi dünyasına damgasını vurduğunu söylerken, “Dünyaca tanınan ve saygı gören bu rehberleri şefler için de zorlayıcı ama keyifli bir yarışma başlattı. Dünyanın dört bir tarafındaki ‘foodie’ler için de gastronomi haritasına yeni alternatifler koydu. Bu girişimlerin gastronomi turizmine ve gastro-ekonomiye çok faydası olacağına inanıyorum” dedi.

Yeme-içme ekosisteminde kendine bakma ve iyileştirmeler gördüğünü söyleyen Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu, daha rafine mutfaklar ve servisler konusunda ümitlendiğini belirtti ve ekledi: “Bu yarışta yıldızı ya da ‘Toque’u alabilmek için uluslararası seviyede bir donanım gerekiyor. Kusursuz teknikler, yaratıcılık ve her gün yeniden mükemmele ulaşma azmi ve disiplini bazı şefleri diğerlerinin önüne geçiriyor” ifadelerini kullandı. 

 

Açılış konuşmalarından sonra Frankie Restoran Mutfak Şefi Aykut Doğanok, The Marmara Bodrum & Tuti Restoran Yönetici Şefi Hakan Süre, İnari Omakase Restoran Kurucusu Aycan Akdağ, TURK Fatih Tutak Bölüm Şefi Mahmut Can Kızılbay ve Neolokal Restoran Şefi Egem Aras konuşmalar gerçekleştirdi. Ayrıca etkinlik boyunca Le Cordon Bleu Sertifika Programı öğrencilerinin geliştirdikleri reçeteler katılımcılara sunuldu.

Sosyal Medya'da Paylaşın