Metro Türkiye’nin beyaz çayları sağlığa faydaları ve lezzeti ile dikkat çekiyor

Özellikle son dönemde artan sağlıklı yaşam ve beslenme trendinin ardından organik gıdalar ve bitki bazlı ürünler gibi adını sıkça duyduğumuz bir diğer ürün de beyaz çaylar. Dünyanın en çok çay tüketen ülkelerinden biri olan Türkiye’de de, çayın çeşitlerine olan ilginin artması ile beraber beyaz çaylara olan talep de yükseliyor. Uzmanlar, lezzetlerinin yanı sıra sağlığa faydaları ile de öne çıkan bu çayların beslenme planlarına dâhil edilmesi tavsiyesinde bulunuyor. Metro Türkiye de herkes için sağlıklı beslenme anlayışı çerçevesinde kendi markası Rioba altında 4’ü beyaz çay olmak üzere toplam 12 farklı çay çeşidi sunuyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme trendlerinin yaygınlaşması ile birlikte tüketiciler organik, bitki bazlı, glutensiz, şekersiz, bol vitaminli ürünleri alışverişlerinde daha çok tercih etmeye başlıyor. Antioksidan açısından zengin beyaz çaylar da sağlıklı beslenme trendlerini takip eden tüketicilerin dikkatini çekiyor.

Herkes için sağlıklı beslenme anlayışı çerçevesinde oldukça zengin bir ürün yelpazesine sahip olan Metro Türkiye kendi markası Rioba altında 4’ü beyaz çay olmak üzere 12 farklı çay çeşidi sunuyor.  Metro Global’in 34 ülkedeki küresel ağı üzerinden dünya lezzetleri ve aromalarını Türkiye’deki müşterilerine sunan Metro Türkiye’nin Rioba markasına özel geliştirdiği beyaz çay çeşitleri farklı damak zevklerine hitap ediyor. Kakao kabukları içeren gerçek beyaz çikolatalı Rioba beyaz çay, günün her saati hafifliğiyle damaklarda farklı bir lezzet bırakıyor. Kırmızı tropik meyveler ve gül yaprakları içeren,  soğuk ve sıcak tüketime uygun Rioba beyaz çay, Çin’den gelen beyaz çay yaprakları ile harmanlanarak her mevsim eşsiz bir tat vaat ediyor.  Rioba ilk sürgün beyaz çay ise Çin’in Fujian bölgesinde titizlikle teker teker elle toplanan genç çay filizlerinden elde ediliyor. Açık ve aromatik içimi, floral karakteriyle unutulamayacak bir lezzet sunuyor. Bunun yanı sıra Rioba Guarana-Ginseng beyaz çay da içeriğindeki hurma ve turunç meyveleri ile tüketicilerine leziz bir çay deneyimi sunmasının yanı sıra kendilerini dinç hissetmelerine de yardımcı oluyor. Rioba markası altında beyaz çay çeşitlerinin yanı sıra şeftali ve portakal çiçekli oolong çayı, zencefil ve ayvalı yeşil çay, mango ve çiçekli yeşil çay, oolong milky çayı, kakao ve vanilyalı rooibos çayı, mate lime çayı ve klasik İngiliz çayı gibi daha birçok farklı lezzet de bulunuyor.

Uzmanlar sağlıklı beslenme için antioksidan oranı yüksek beyaz çayı öneriyor

Çayın tüm dünyada sudan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında geldiğini ve sağlığa olan önemli katkılarının bilimsel araştırmalarla desteklendiğini söyleyen Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti ve UN FAO destekçisi Dilara Koçak, dünyanın en çok çay tüketen ülkesi Türkiye’de beyaz çay tüketiminin de giderek arttığını söyledi.

Beyaz çayın Camellia sinensis bitkisinden elde edildiğini, lezzeti siyah çay ve yeşil çaya göre daha hafif olan bu çayın, sağlığa olan faydasına bakıldığında antioksidan özelliği ile karşımıza çıktığını ifade eden Koçak, şunları söyledi: “Beyaz çay kateşinler adı verilen polifenolleri içerir. Polifenoller, vücutta antioksidan görevi gören bitki bazlı moleküllerdir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan bileşiklerin zararlarından korur. Aslında, araştırmalar beyaz çayın, sağlık yararları ile bilinen yeşil çaya benzer antioksidan faydaları olduğunu öne sürüyor. Her iki çay da benzer seviyelerde kafein içeriyor. Beyaz çay, üç çayın en az işleneni, bu nedenle diğer çaylara göre daha fazla antioksidan içeriğinden bahsetmek mümkün.”

Yapılan araştırmalar hakkında da bilgi veren Koçak, “Yakın zamanda yayımlanan bir çalışmada Tip 2 diyabetli kadınlarda 6 ay boyunca günde 1 fincan beyaz çay tüketiminin etkileri araştırılmış. Sonuçlara göre glukoz, insülin, Kolestrol, LDL ve trigliserit düzeyleri önemli bir ölçüde azalırkan HDL ise önemli ölçüde artmış. Yani bu sonuçlara göre Tip 2 diyabetli kadınlarda beyaz çay tüketiminin glisemik parametreleri, lipid profilini ve kan basıncını olumlu yönde etkilediğini söylenebilir. Sağlıklı beslenenler için de ürün çeşitliliğini devamlı artıran Metro Türkiye, bu konuda da tüketiciler için uygun çeşitlilik sağlıyor. Kendi markası Rioba altında sunduğu beyaz çay çeşitlerini ben de severek tüketiyorum.” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın