Google, Türk mutfak kültürünü tanıtmak için Yeditepe Üniversitesi ile iş birliği anlaşması imzaladı

Dünyanın her yerindeki iş ortağı kültür kuruluşlarının kültür-sanat eserlerine, sayfasında yer veren Google Arts & Culture, Türk mutfak kültürünün tanıtımı için Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile iş birliği anlaşması imzaladı. Misyonu, Türk mutfağını, bilim, sanat ve kültür ekseninde farklı yönleriyle dünyaya tanıtmak olan bölüm, bu platformda yer alan ilk Türk Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü oldu.

Google Türk Mutfağını tanıtmak için Yeditepe Gastronomi’yi seçti

Google ve Yeditepe Üniversitesi arasındaki iş birliği, Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak için Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sibel Özilgen’e teklif
götürülmesiyle başladı. Prof. Dr. Özilgen’in Gastoartoloji® konsantrasyon programıyla birlikte yürüme önerisiyle de kapsamlı bir projeye dönüştü.

Google: “Türk yemeklerini dönüştüren profesör”

Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, bu projeyle, Prof. Dr. Özilgen
başkanlığında bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Google Arts & Culture Prof. Dr. Sibel Özilgen’i “Türk yemeklerini bilime dönüştüren profesör” olarak tanımlıyor.

Google Arts & Culture’da üniversitemize ayrılan özel platformda, akademik çalışmalar
kapsamında gerçekleştirilen proje ve derslerden oluşturulmuş hikâyeler, sergiler ve fotoğraflar bulunuyor. Çalışmaların bilim, sanat ve kültürden oluşan üç ana başlık altında toplandığı özel platformda her bir fotoğrafın kendisini anlatan detaylı akademik açıklaması yer alıyor. Google Arts & Culture’da yer alan bu özel platformda ayrıca, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün eğitim programının kapsamı çerçevesinde Türkiye’nin tanıtımı için İstanbul özelinde çekilen Türk mutfak kültürü odaklı fotoğraflar da kullanılıyor. Platformda ayrıca, “Mutfak bilimin laboratuvarıdır, şefler de en önemli gıda bilimcileridir. Yeditepe Üniversitesi’ni hem geleneksel hem de modern Türk mutfağında dünya lideri yapan şey bu bilimsel süreç anlayışıdır. Yeditepe Üniversitesi, yeni gıda ürünleri geliştirme alanında PATENT’e sahip tek Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’ne ev sahipliği yapmaktadır” ifadelerine de yer veriliyor.

“Bu bir milli görev”

Konuya ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Sibel Özilgen, programın önceliğinin Türk mutfak
kültürünün her yönüyle dünyaya tanıtılması olduğunu kaydederek “Bu milli görevin
gerçekleştirilmesinde kurumumuzun tercih edilmiş olması bizim için gururdur. Yeditepe
Üniversitesi bu alanda proje ortağı olan dünyadaki tek üniversitedir” diyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün, Güzel Sanatlar Fakültesi çatısı altında kurulduğunu ve halen eğitimini bu fakülte altında devam ettirdiğini belirten Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Gülveli Kaya da, “Üniversite olarak hem bir ilki başlattık hem de akademik ve mesleki bilgilere sahip şefler, sanatçı gibi düşünebilen bireyler yetiştirmeyi görev edindik. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümümüzün bünyesinde oluşturulan ve isim hakkı yine bölümümüze ait olan, Gastroartoloji® konsantrasyon programı bu düşüncenin bir eseridir. Programın misyonu ve vizyonunun Google Arts & Culture’ın bu projesiyle adeta üst üste örtüşmesi, programın doğru kurgulandığının bir ispatıdır.  Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, Google Arts & Culture platformunun daimi ve adeta doğal bir partneri konumundadır” diye konuşuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın