Gloria Hotels & Resorts Antalya Executive Chef’i Önder Özcan’ın elinden Maggi Demi Glace tarifleri!

Deneyen şeflerin %81’inin* beğendiği Maggi Professional Demi Glace sos, et sosu hazırlamanın en pratik yolu olarak öne çıkıyor. Sadece 10 dakikada hazırlanan ve lezzetiyle yemeklere son dokunuşu son dokunuşu yapan bu efsane sos ile Gloria Hotels & Resorts Antalya Executive Chef’i Önder Özcan sizin için iştah açıcı bir tabak hazırladı: “Maggi Demi Glace Soslu Surf and Turf”

Maggi Professional Demi Glace Soslu Surf and Turf

Malzemeler:
50 gr Maggi Professional Demi Glace
200 gr taze bonfile
170 gr ıstakoz kuyruğu
100 gr kırmızı lahana
50 gr Camembert peyniri
30 gr yeşil elma
1 diş sarımsak
15 gr ketçap
20 gr zeytinyağı
Tuz
Karabiber
Tereyağı
Bal
Üzüm sirkesi
Limon suyu
Taze kekik
Hazırlanışı:
Taze bonfile bir gün önceden dilimlenip tülbente sarılır ve buzdolabında bir gün bekletilir (etin nemini alması için). Ertesi gün tuz ve karabiber ile marinasyon yapılır. Istakoz kuyruğu bir bıçak yardımı ile ikiye bölünerek taze ezilmiş sarımsak, tuz, karabiber, zeytinyağı ve ketçap ile marinasyonu yapılır. Kırmızı lahana ince ince piyaz şeklinde doğranır. Uygun bir tencereye tereyağı konup eritildikten sonra kısık ateşe alınır ve içine lahanalarla birlikte limon suyu ile sirke eklenerek tencerenin kapağı kapatılır. 15 dakika sonra bal ve tuz ilave edilip karıştırılır ve ocaktan alınarak lahana dinlenmeye bırakılır. Kabukları soyulmuş yeşil elma tereyağında pişirilerek sıcak bir şekilde muhafaza edilir. Kömür ızgarası ya da evdeki döküm bir tavada 3’er dakika olacak şekilde bonfilenin her iki tarafı da mühürlenir. Daha önce 180 derecede ısıtılmış bir fırında orta pişmiş bir bonfile için 7-8 dakika, iyi pişmiş bir bonfile için ise 10-11 dakika pişirilir. Aynı ızgara tercihlerinde ıstakoz kuyruğunu pişirilerek 8-10 dakikada hazır hale getirilir. Son olarak, peynir de 5 dakika kadar fırında bekletilip hafif yumuşamış şekilde tabağa yerleştirilir. Tüm ürünler sıcak olacak şekilde bonfile, ıstakoz, lahana ve elma tabağa yerleştirilir. Maggi Professional Demi Glace sos tercihe göre, ürünlerin üzerinde ya da ayrı bir kapta servis edilir.
Maggi Professional Demi Glace Sos için:
40 gr Maggi Professional Demi Glace
2 su bardağı soğuk su
Hazırlanışı:
Uygun bir tencerede su ile Maggi Professional Demi Glace ağır ateşte iyice karıştırılarak kaynatılır.

*Bağımsız araştırma şirketi Wizsight Araştırma ve Danışmanlık A.Ş’nin 4-11 Mart 2021’de İstanbul ve Antalya’da menüsünde kırmızı et, demi-glace sos bulunduran 75 şef ile gerçekleştirdiği kör tadım sonuçlarına göre tespit edilmiştir. 

Sosyal Medya'da Paylaşın