Gerçek mutluluğun kalbi: Belçika’nın en iyi artizan çikolatacıları

Tarihin bir noktasında ilaç olarak bile kullanılan çikolata, farklı form ve aromalarıyla tarih boyunca tatlı severlerin buluştuğu nokta oluyor. Çikolata denilince akla ilk gelen Belçika ise köklü markalar ve dünya gastronomisine bıraktığı lezzetli miras ile bu konuda hak edilmiş başarısını hâlâ sürdürüyor. Her ruh halinin en lezzetli destekçisi olan çikolatanın kalbi Belçika’ya giderek sizler için Belçika’nın en iyi artizan çikolatacılarını araştırdık.

Mary

Belçika çikolatalarına öncülük eden ilk kadın olan Mary Delluc, 1919’da Brüksel’de açtığı dükkânda çikolata dünyasına önemli bir miras bıraktı. Tüm bu başarı yolculuğunda Mary Chocolaterie’in en başından bu yana önceliği ham maddenin ve üretilen çikolatanın kalitesi olsa bile seneler içerisinde korunan olağanüstü incelik hâlâ Mary şubelerinde çikolata kutularından vitrinlere kadar ürünlerin sunulma biçimlerine yansıyor.

Neuhaus

Artizan çikolatanın öncülerinden Neuhaus’un hikayesi, 150 yılı aşkın bir süre önce, Jean Neuhaus adlı bir eczacının ilaçlarını çikolata ile kaplaması ile başladı. Çikolata tutkusunu miras bıraktığı torunu Jean Neuhaus Jr, çikolataların arasındaki ilacı lezzetli dolgularla değiştirme fikri ile 1912’de ilk ‘pralin’i icat etti. Jean Neuhaus’un çikolataya olan tutkusu, günümüzde her pralin’in kendi şekli, aroması ve adı olması gibi bütün Neuhaus çikolatalarında hâlâ güçlü bir şekilde korunmaktadır.

Godiva

Adını eski İngiliz efsanesi Lady Godiva’nın tutkusu ve cömertliğinden ilham alan Godiva Chocolatier dünya çapında büyük bir üretici haline gelmeden önce markanın macerası 1926’da Grand Place’de küçük bir butikte başladı. En iyi malzemelerden başyapıt yaratmak için uzmanlıklarını kullanan Godiva, ince dokularla birleştirdikleri muhteşem lezzetleri 80 ülkede çikolata severler ile buluşturuyor.

Côte d’Or

Adını şirketin ana kakao çekirdeği kaynağı ve şu anki adı Gana’dan ilham alan Côte d’Or, 1883 yılında Charles Neuhaus tarafından kurulmuştur. Başarısının sırrı ise açık: üstün işçilik, eşsiz bir yoğun lezzete ve orijinal tarife  bağlılık ve yeni fikirler için daimi arayışa eşlik eden başarılı ürün inovasyon.

Pierre Marcolini

Pierre Marcolini; Belçika, Londra, Paris ve Japonya da dahil olmak üzere birçok uluslararası lokasyona sahip en ünlü Belçikalı çikolata üreticilerinden biridir ve çalışmalarını bu kadar özel kılan şey, işlenmemiş kakao çekirdeklerini doğrudan en iyi yerel üreticilerden satın alması ve kendi atölyesinde çikolataya dönüştürmesi oluyor. Çikolata tadımının şarap tadımına benzediğine inanan Marcolini için kakao çekirdeklerinin kökeni çok önemli bir yere sahip.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın