‘Gastronomi kütüphanesi’ İstanbul’da açıldı!

İstanbul Maslak’ta yer alan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA); akademik çalışmalardan güncel kaynaklara, gastronomi dünyasına şekil vermiş uluslararası yayınlardan nadir eserlere uzanan arşiviyle yeme-içme ve mutfak kültürü hakkında 7 bini aşkın çalışmaya yer veren bir gastronomi kütüphanesi açtığını duyurdu.

T24’ün haberine göre, kütüphanede gastronomi konularının yanı sıra işletmecilik, mimari, yetiştiricilik, seracılık, ziraat, beslenme ve sağlık, görgü kuralları, sofra düzeni ve sofra adabı, ilk yardım gibi farklı konuları da kapsayan kitaplar, danışma kaynakları ve süreli yayınlar da mevcut olduğu belirtildi.

MSA Gastronomi Kütüphanesi ve Dokümantasyon Merkezi, pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 09:00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

‘Nadir eserler’ koleksiyonu

Mehmed Kamil’in kaleme aldığı ve 1844 yılında yayınlanan ilk yemek kitabı olan ‘Melceü’t-Tabbahin – Aşçıların Sığınağı’, MSA Gastronomi Kütüphanesi ve Dokümantasyon Merkezi Nadir Eserler Koleksiyonu’nun en nadide parçalarından biri olduğu söylendi.

Döneminde kadın hakları içinde büyük emek vermiş bir Osmanlı aydını olan Ulviye Mevlânzâde Civelek’in yazdığı ‘Mükemmel ve Mufassal Aş Ustası’ kitabı da Mütâreke döneminde basılmış ilk yemek kitabı da kütüphanede yer alıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın