Şeflerden çağrı: Personel zorbalığa uğrarsa Michelin yıldızları geri alınsın

Unichef, zorbalık iddialarının sektörde giderek yaygınlaşması üzerine harekete geçti. Birlik, personel zorbalığa uğrarsa Michelin yıldızlı restoranların ödüllerinden mahrum bırakılmasını talep ediyor.

Şeflerin sektördeki meslektaşlarına yönelik taciz edici davranış iddiaları giderek artıyor. Şefler sendikası Unichef, üyelerden istismarın gerçekleştiği restoranlardan yıldızlarını ve rozetlerini çıkarmayı amaçlayan bir dilekçe imzalamalarını istedi. Kampanyayı destekleyen Londra’daki Hint restoranı Darjeeling Express’in ödüllü şefi Asma Khan, mutfaklardaki bu baskıcı tutumun yıllardır sürdüğünü söyledi. Sosyal medya hesabından “Sessizliği kırın!” çağrısı yapan Khan, “Yıldız verdiğiniz bir restoran/şef için davranış kurallarınız var mı?” diye sordu.

Şef Tom Kitchin’in ise, 18 saatlik vardiyalarda personele uyguladıkları cinsel taciz, yiyecek ve sudan mahrum bırakmak gibi zorbalıkları nedeniyle bazı üst düzey yöneticilerin işlerine son verdiği bildirildi.

Yüksek standartları korumanın verdiği baskı, Michelin yıldızlı restoranların mutfaklarında fazlasıyla hissediliyor. Sektörde değişim çağrısında bulunan kampanyanın organizatörleri, bu tip davranışların modern çalışma ortamında yeri olmadığını söylüyorlar.

Sosyal Medya'da Paylaşın