Perakende sektöründe salgının faturası ağır

Yaklaşık 1.2 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşan Türkiye perakende sektörü oyuncularının yedek akçe ile geçirdiği bu dönem tarihi bir yıkım yaratırken, toparlanma için en yakın tarih olarak 2021’in ikinci yarısına işaret ediliyor.

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) verilerine göre, perakende sektörü toplamda 1.2 trilyon TL’lik ciro büyüklüğüne ulaşırken perakende sektöründe toplam çalışan sayısı ise 2.5 milyon kişi.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre; dünyanın dev hazır giyim markalarının mağazalarında küçülmeye gittiği, iflasların başladığı ve kârların eridiği bir yıl olarak tarihe geçecek olan 2020’de Türkiye’de de tablo dünyadan çok farklı değildi.

Sektör temsilcilerinden yapılan açıklamalarda, perakendenin bugüne kadar yaşadığı krizlerin hiçbirinin bu kadar ağır yıkım bırakmadığı, pandemide asırlık markaların iflaslarının yaşandığı belirtildi.

Sektörde çıkış için ise 2021 yılının ikinci yarısına işaret ediliyor. Karantina döneminin ilk etkilerine bakıldığında, TAMPF 2020 yılının ilk 6 aylık sonuçlarında sektör yüzde 20 büyümüştü.

İlk 6 ayda özellikle pandemi etkisi ile diğer kategorilerde önemli küçülmeler yaşanırken, gıda perakendesi sektör içindeki tüm kategorilerden ayrışarak yüzde 33’lük büyüme yakaladı.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın