Çiftçi eğitimleri de dijital ortama taşındı!

Koronavirüs salgını birçok sektörde dijitalleşmeyi ön plana çıkarırken çiftçi eğitimleri de dijital ortama taşındı. Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kurumların iş birliğiyle çiftçilere 5 farklı dalda uzaktan eğitim programı hazırladı.

Pandemi nedeniyle birçok iş artık dijital üzerinden yürürken öğrenciler gibi çiftçiler de uzaktan eğitime geçti. Yetiştiricilere yönelik kurslarını internete taşıyan Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ocak ayında çiftçilere aronya yetiştiriciliği, parfüm bitkileri, elma kültürü, ipekçilik ve peynir kursları vermeye hazırlanıyor. Üreticilerin internet üzerinden kayıt olacağı ve dijital olarak izleyeceği eğitimler uzman isimler tarafından verilecek. Eğitime katılan üreticiler belge alacak.

Dijital peynir atölyesi

Hürriyet’ten Ceren Deniz’in haberine göre; Antalya Ticaret Borsası iş birliğiyle düzenlenen Peynir Atölyesi’nin ilki 2 Ocak Cumartesi günü saat 14.00’te gerçekleştirilecek. Gastronomi uzmanı Öznur Apaydın tarafından verilecek online eğitimde ev yoğurdu, labne peynir ve tatlı lor yapımı öğretilecek. Online programa ABD saatiyle 06.00, Almanya saatiyle 12.00 ve Kazakistan saatiyle 17.00’de bu ülkelerde yaşayanlar da katılabilecek.

15 bölümlük elma dersi

Toplam 15 oturum sürecek olan ‘Elma Kültürü’ dersleri ise 4 Ocak’ta başlayacak. Elma yetiştiriciliği ile ilgili her şeyi kapsayacağı duyurulan dersler uzman isimler tarafından verilecek. Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) iş birliğiyle düzenlenen eğitim Antalya Tarım Online isimli sosyal medya kanalları üzerinden gerçekleştirilecek. 2019’da 264 bin 566 ton elma toplanan Antalya, Türkiye üretiminin yüzde 7.31’ünü karşıladı.

‘Süper meyve’ aronya

Türkiye’de de üretimi son yıllarda yapılmaya başlanan ve ‘süper meyve’ diye adlandırılan aronya yetiştiriciliği 9 Ocak Cumartesi günü saat 20.00’de ders konusu olacak. Kuzey Amerika kökenli bir meyve olan aronyanın antioksidan özellikleri, morfolojisi, iklim ve toprak istekleri, hasadı, kültürel işlemleri, topraklı ve topraksız yetiştiricilik örnekleri Doç. Dr. Nafiye Adak tarafından anlatılacak.

Yeniden ipek böcekçiliği

Geçmişte ciddi boyutlarda ipek böceği yetiştiriciliği yapılan Antalya’da bu üretimi yeniden canlandırmak amacıyla başlatılan ipek böceği derslerinin ilki 13 Ocak Pazar günü saat 20.00’de yapılacak. Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümran Şahan tarafından verilecek ilk derste ipeğin kullanım alanları, yaş koza ve ham ipek üretimi, fiyatlar, üretimde yaşanan sorunlar işlenecek. Türkiye’de 50 ildeki yaş koza üretiminin yüzde 14’ü Antalya gerçekleştiriliyor. Son yıllarda yapılan teşviklerle başta Alanya ve Gazipaşa olmak üzere Manavgat, Kepez, Konyaaltı ilçelerinde yaş koza üretimi başladı.

Parfüm bitkileri eğitimi

Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) iş birliğiyle başlatılan bir diğer kurs olan parfüm bitkileri eğitimi de 16 Ocak 2012 Çarşamba günü saat 20.00’de start alacak. 6 gün sürece olan eğitimi ABD saatiyle 12.00, Almanya saatiyle 18.00 ve Kazakistan saatiyle 23.00’te bu ülkelerde yaşayanlar da izleyebilecek.

Sosyal Medya'da Paylaşın