Chocolate Akademi İstanbul Başkanı Yeşim Erol: “Ramazan tariflerimizde lokal lezzetleri Callebaut’un eşsiz çikolatalarıyla eşleştirdik”

Chocolate Akademi İstanbul endüstriyel ve HoReCa kanalındaki iş ortaklarına ar-ge çalışmaları, inovasyon günleri ve birlikte çözüm oluşturma çalışmalarıyla hizmet veriyor. Bu hizmetlerin yanı sıra akademilerin ana kuruluş amaçlarından biri ve en önemlilerinden olan eğitimler de akademinin diğer iş alanlarından biri. Bu eğitimler ile yurt içi ve yurt dışı ziyaretçileri ile tüm katılımcılarının çikolataya olan tutkularını keşfetmelerine, becerilerini geliştirmelerine ve başarılı işletmeler kurmalarına yardımcı olan Chocolate Akademi İstanbul’u Baş Şefi Yeşim Erol’dan dinledik.

Chocolate Akademi’de çalışma takviminin ana belirleyicilerinden birini sezonsal çalışmalar oluşturuyor. Bu sezon çalışmaları bölgelere ve ülkelere göre değişiklik gösteriyor. “Ana sezonlarımızı hepimizin bildiği gibi Yılbaşı dönemi, Sevgililer günü, Bayram kutlamaları, Anneler ve Babalar günü, eğitim dönemi başlangıçları gibi dönemler oluşturuyor” diyen Yeşim Erol, “Bu dönemler için aylar öncesinde başlayan çalışmalarımızla trend ve konseptleri belirliyoruz. İş ortaklarımızla ve şeflerle ihtiyaçlarına uygun çözüm önerilerini göz önünde bulundurarak tarifler geliştiriyoruz. Bu çalışma paralelinde sunum ve paket önerileri çalışmalarımızı kapsıyor. Bu çalışmalarımızdaki başlangıç noktamız, iş ortaklarımızın ve şeflerin ihtiyaçları oluyor. Amacımız yalnızca tarifler hazırlamak ve paylaşmaktan ziyade, onlara sürecin tamamını kapsayan çözüm önerileri ile gelmek” diyor. 

“Ramazan tatlılarını Callebaut çikolataları ile geliştirerek yorumladık” 

Chocolate Akademi İstanbul yılın en önemli dönemlerinden biri olan Ramazan Ayı ve Bayramı için bu yıl özel bir çalışma hazırladı. Amaç ise Ramazan ayı için geliştirilen tarifleri şeflere hem restoran servisi hem de paket servis önerileri olarak sunmak. “Bu tarifleri hazırlarken lokal lezzetleri ve Callebaut’un eşsiz çikolatalarıyla eşleştirdik” diyen Erol, “Ardı ardına açılan cafe ve restoranlarda çikolatalı ürünlerin talebinin ve servisinin artması Ramazan ayı hazırlıklarımızın çıkış noktası oldu. Bizler de Akademi şefleri olarak çokça tercih Ramazan tatlılarını Callebaut çikolataları ile geliştirerek yorumladık. Öte yandan Ramazan Bayramı için akademi sponsorlarımızdan ve iş ortaklarımızdan biri olan Implast Çikolata Kalıpları ile birlikte geleneksel Türk motifli bir kalıp hazırladık. Calleabut çikolataları ve birbirinden farklı aromalarda dolgu hazırlıkları ile Ramazan Bayramı hazırlıklarımızı taçlandıracak tarifler geliştirdik. Gurme satış ekibimizle birlikte hazırladığımız bir satış kampanyası ile iş ortaklarımızla ve şeflerimizle buluşturduk” ifadelerini kullanıyor. 

“Amacımız geleneksel Türk tatlılarını ve popüler lezzetleri Callebaut’un eşsiz çikolataları ile eşleştirmek ve yaratıcı servis öneriler oluşturmak” 

Chocolate Akademi İstanbul’un sadece Ramazan Ayı için değil genel olarak hem sezonsal hazırlıklarda hem de özel çalışmalarda en çok özen gösterdiği ve dikkat ettiği nokta lezzetlerin geleneksel damak tadına uygunluğu ve tariflerin uygulanabilirliği. Bu dönem için de yine geleneksel notları taşıyan aromaların yakalanacağı çikolatalı dolgu tarifleri ile bayram çikolataları ve Ramazan ayı içinde çikolata eşleştirmeli tatlı tarifi hazırlıkları yaptıklarını sözlerine ekleyen başarılı isim, “Amacımız geleneksel Türk tatlılarını ve yanı sıra popüler lezzetleri Callebaut’un eşsiz çikolataları ile eşleştirmek ve yaratıcı servis öneriler oluşturmaktı. Örneğin çok sevdiğimiz ve en çok tüketilen profiterol, çikolatalı sufle gibi tarifleri yeniden yorumladık. Diğer yandan pandemi sürecini de göz önünde bulundurarak hazırlıklar ve menüler geliştirdik. Son bir yıl içinde yeme-içme alışkanlıklarımızda yaşanan değişim farklı ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlara çözümleri gerektirdi. Paket servisin hız kazandığı, donuk ve dayanıklı gıda ürünlerine talebin arttığı bu dönemde biz de akademi ekibi olarak lokal ürünleri ve tüketim alışkanlıklarımızı göz önünde bulundurarak menü ve ürünler hazırlamaya özen gösterdik. Paket servise geçiş yapan markalar için hem tarifleri hem de servis önerileri içeren çalışmalar yaptık. ‘Ramazan Özel Tarifleri’ de hem restoran servisine hem de paket servis önerilerine uygun çözümleri bulabileceğiniz bir çalışma oldu” açıklamalarında bulunuyor.

“Şeflere çözüm ortağı oluyoruz” 

Chocolate Akademi İstanbul’da hazırladıkları konseptlerde hedef kitlelerinin HoReCa ve pastane sektöründe çalışan şefler ve markalar olduğunu söyleyen Yeşim Erol sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Çıkış noktamızda konsept ve tasarım, tarif geliştirme aşamaları gibi oldukça zaman alan ve detaylı çalışma gerektiren aşamaları onlar adına ve onlardan gelen taleplerle hazırlamak ve kullanımlarına sunmak. Böylece şeflere bu özel dönemde çok daha kısıtlı saatler ve personel ile çalışırken çözüm ortağı oluyoruz.”

Ramazan tariflerine ulaşmak için tıklayın.

Sosyal Medya'da Paylaşın