Unilever Food Solutions Masabaşı Sohbetleri bu ay Hellmann’s Club hizmetleri ele alındı

Unilever Food Solutions Masabaşı Sohbetleri bu ay Hellmann’s Club hizmetleri ele alındı

Dijital dönüşüm konusunda sektörü destekleyen, ilham veren ve geliştiren Hellmann’s Club hizmetleri pandemi döneminde birçok işletmeye çözüm ortağı oldu. Biz de Unilever Food Solutions Masabaşı Sohbetleri’nde masaya yatırdığımız Hellmann’s Club hizmetlerini; Unilever Ev Dışı Tüketim Lideri Özge Akpınar, TAB Gıda Pazarlama Direktörü Caner Alpaslan ve Kasapkapida.com Kurucusu Murat Mahsürler ile konuştuk.

Unilever Ev Dışı Tüketim Pazarlama Lideri Özge Akpınar Uz: “Pandemi döneminde işletmelere sunduğumuz destek ve ayrıcalıklar dijital servislerimiz ile farklı bir noktaya taşındı”

Ev dışı tüketim pandemiden şüphesiz en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Bir virüsle fine-dining restoranından esnaf lokantasına kadar birçok işletme işini tamamen dijital kanallara bağlı olarak yürütmek zorunda kaldı. 21. yüzyılda esen teknoloji ve dijitalleşme rüzgarları ev dışı tüketim sektörünü de es geçmemişti. Dolayısıyla işletmelerin çevrimiçi yemek sipariş uygulamaları gibi halihazırda dijital deneyimleri vardı. Fakat pandemiyle birlikte dijitalin ilk defa işin göbeğine oturduğunu ifade eden Özge Akpınar Uz, “Yeme içme gibi sosyalleşme ve ambiyansa dayalı deneyim ile bağlantılı bir sektörün de tamamen dijital odaklı bir iş modeli ve paket servise geçmesi işletmeler için zorlayıcı oldu. Biz de bu süreçte Unilever Ev Dışı Tüketim olarak işletmelerin pandemi sürecindeki uyum ve dönüşüm sürecini olabildiğince çevik ve dayanıklı geçirmeleri için çalıştık” diyor.

“Hellmann’s Club’a üye olan müşterilerimiz birçok ayrıcalığa sahip oluyor”

Pandeminin ilk gününden bugüne kadar müşterilerin yanında olduklarını belirten Akpınar Uz, “Sektörü uluslararası uzmanlığımızla beslemeye yönelik tutkumuzla, ‘Destekle, İlham Ver, Geliştir’ olarak tanımladığımız marka amacımızdan da güç alarak ürün ve hizmetlerimizi geliştiriyoruz” diyerek şöyle devam ediyor: “Hellmann’s Club ailelerinin üyeleri her şeyden önce işletmelerine özel tekliflerle zengin promosyon ve indirim fırsatlarından yararlanabiliyor. Bu kapsamda eksiksiz ve göz alıcı bir sunum yapmak için ihtiyaç duyabilecekleri stant, LED ışık ve Amerikan servis gibi çeşitli materyaller de işletmelere hediye ediliyor. Hellmann’s Club ile birbirinden leziz reçetelerden gastronomideki son trendlere kadar birçok yeniliğe diledikleri zaman ulaşma imkânı sunuyoruz. Hellmann’s Club üyelerinin beslendiği içerikler arasında lezzetten ödün vermeden zaman kazandıran ürün çözümleri gibi reçeteler veya geçtiğimiz aylarda yeme içme sektörüne yön veren isimler ve Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde düzenlediğimiz ‘Ünlü Şeflerle Paket Servis İpuçları’ gibi etkinlikler bulunuyor. Bir de kulübümüzün ünlü etkinliği Hellmann’s Burger Fest var tabii. Kulüp üyelerimiz İstanbul’un favori burger restoranlarının yer aldığı Hellmann’s Burger Fest’in katılımcısı olma şansı yakalayarak; lezzetlerini doğrudan burgersever hedef kitleleriyle buluşturuyor, aynı zamanda Unilever Ev Dışı Tüketim olarak sunduğumuz ücretsiz dijital medya ve içerik desteği ile tanınırlığını arttırma şansı yakalıyor.”

Hellmann’s Club üyelerine özel hazırlanan dijital içerikler aracılığıyla ücretsiz reklam desteği sunuyor

Unilever Ev Dışı Tüketim, Burger Fest etkinliği haricinde de Hellmann’s Club üyelerine ücretsiz dijital mecralarda görünürlük, reklam ve sosyal medya desteği de vererek restoranların dijitalleşme yolculuğunda da en büyük destekçileri olmaya devam ediyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen reklam verenlerinden biri olarak medya gücü ve uzmanlığı sayesinde, Hellmann’s Club üyelerine özel hazırlanan dijital içerikler aracılığıyla ücretsiz reklam desteği sunuyor. Bütün bu çalışmalar sayesinde işletmelerin doğru hedef kitlesini tespit edip bu hedef kitleyi doğru etki yaratacak influencer’lar ile buluşturduklarını ve bu sayede işlerine fayda getirecek maksimum sosyal medya görünürlüğünü sağladıklarını dile getiren Özge Akpınar Uz, “Yaklaşık 2 milyon post reklam erişimine sahip olan Hellmann’s Club Instagram sayfamızda üyelerimizi paylaşarak konum bazlı Facebook reklam hedeflemeleriyle potansiyel müşterilerle buluşmalarını sağlıyor, sosyal medyada görünürlüğünüzün artmasına yardımcı oluyoruz. Yine Unilever bünyesinde yer alan ve son tüketiciye birbirinden leziz tarifleri, gastronomiye dair ilham verici bilgileri ve pişirme püf noktalarını sunan ve yaklaşık 1 milyon kullanıcı erişimi olan Yemekte Keyif Var platformunun Instagram sayfası ve web sitesi üzerinden entegre paylaşımlar yaparak, daha geniş bir hedef kitleye ulaşmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Hellmann’s Club Dijital Servis ile internet sitesinde trafik yarattık”

Hellmann’s Club Dijital Servis modelinden faydalanan müşterilerden de çok güzel dönüşler aldıklarını sözlerine ekleyen başarılı isim sözlerini şöyle tamamlıyor: “Pandemi öncesinde işletmeden işletmeye çalışan ŞEFET, pandemide restoranlar ve catering hizmeti sunan işletmelerin duraksamasıyla zarara uğramıştı. Pandemi ikliminde işini tüketiciye yönelik çalıştığı bir hayalet mutfağa dönüştüren müşterimize bu yolculuğunda Chefmanship Servis Modeli ile destek verdik. Kullanıma hazır reçeteler oluşturduk, Knorr ürünleri ile özel çeşni ve marinasyonlar yarattık. Böylece çıkan KingChef ve kasapkapida.com’un lansman zamanı geldiğinde ise Hellmann’s Club Dijital Servis ile internet sitesinde trafik yarattık ve özellikle de Ramazan döneminde influencer kullanımı ile trafiği artırdık. Çabalarımızın sonucunda kasapkapida.com, Hellmann’s Club Dijital Servis ile son 3 ayın en yüksek satış rakamına ulaştı. Unilever Ev Dışı Tüketim Dijital Servis modelimizden faydalanan Burger King ve Tavuk Dünyası da pandemi döneminde dijital dünyada görünürlüklerini artırdı. Burger King’e verdiğimiz hizmette promosyonel malzemeler sağlamanın yanı sıra dört farklı influencer desteği ile Ramazan menülerinin sosyal medyada tanıtımını sağladık. Tavuk Dünyası ile de benzer bir biçimde paket servis temalı bir influencer tanıtım çalışması düzenledik.”

TAB Gıda Pazarlama Direktörü Caner Alpaslan: “Pandemi gibi beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalınan dönemlerde güç birliği yapmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor”

TAB Gıda özellikle Çin’deki operasyonlarından dolayı bu sürece biraz daha hazırlıklı giriş yapıyor. Oradaki tecrübeleri hızlıca Türkiye’deki operasyonlarına aktararak, sürece en erken uyum sağlayan markalardan biri oluyor. “Bu süreç bize sayısız deneyim ve öğreti kazandırdı” diyen Alpaslan sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kriz anında ilk refleksimiz, misafirlerimize güvenli gıda ulaştırmak, onların ve çalışanlarımızın sağlığını korumak oldu. Müşteri deneyimine odaklanarak bu konudaki çıtayı daha da yukarı taşıdık.”

“Müşterilerimize ‘Sana Gelsin’ ve ‘Gel Al’ seçeneği sunduk”

TAB Gıda; üretim, hazırlanma ve servis edilme dahil tüm iş süreçlerini bütünlük içerisinde, güvenliği daha da artıracak şekilde yeniden düzenliyor. Bununla birlikte birçok yenilikçi uygulamayı hayata geçiriyor. Tıkla Gelsin®, Yemeksepeti, mobil ve online sipariş platformları ve Gel Al uygulamaları ve her siparişe eklenen ateş ölçüm kartları ile misafirlerine güvenli gıda ulaştırmaya devam ettiklerinin altını çizen başarılı yönetici, “Bu dönemde dijital uygulamamız Tıkla Gelsin® ile Siparişimi Kapıya As, Temassız Teslimat ve Güvenli Paket ile çalışanlarımız ve kuryelerimizde maske zorunluluğu gibi uygulamalarımızı başlattık. Öte yandan restoran içi ve dışı tüm platformlarda dijital QSR operatörü olma vizyonuyla çalışıyoruz. Bu süreçte Tıkla Gelsin® mobil uygulamamızı da logosundan ara yüzüne kadar tamamen yeniledik. Müşterilerimize ‘Sana Gelsin’ ve ‘Gel Al’ seçeneği sunduk. Sana Gelsin ile sipariş ve teslimat süreci uygulama üzerinde tamamlanıyor. Gel Al seçeneğiyle ise kullanıcılar, uygulama üzerinden siparişlerini oluşturup, restorana giderek siparişlerini teslim alabiliyor. Böylece hem zaman kaybı yaşanmıyor hem de yenilenen uygulamayla tüm işlemler kolaylıkla yapılabiliyor. Gel Al sayesinde offline’da sıra bekleme, ödeme yapma gibi uzun süren işlemlere hızlı çözüm sağlanmış olacak. Bizim için toplumsal olarak bu süreçten sağ salim çıkmamız en önemli konu. O yüzden ürün, hizmet ve yeniliklerimizi de bu anlayışla şekillendiriyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Ne Yediğini Bil dijital platformu ile restoranlarımızın mutfağını, misafirlerimize online olarak açmış durumdayız”

Pandemi sürecinde temel hedeflerinin ve önceliklerinin, ürünlerin restoranlardan misafirlere ulaşıncaya kadar tamamen kapalı ve güvenli bir şekilde teslimatını sağlamak olduğunu vurgulayan Caner Alpaslan, “Pandemi aslında yapmak istediğimiz birçok şeyi hızlandırdı. Biz TAB Gıda olarak gıda güvenliğinde sektörümüzün öncüsü konumundayız. ‘Ne Yediğini Bil’ dijital platformu ile restoranlarımızın mutfağını, misafirlerimize online olarak açmış durumdayız. Yakın dönemde de 1.200’den fazla restoranımız tek tek denetleterek ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ aldı. Markaların sürdürülebilirliğinin müşterileriyle interaktif ve şeffaf bir şekilde iletişim kurabilme, onları dinleme ve özellikle dijital mecraların nabzını tutabilme becerileri ölçüsünde sağlanabildiğini düşünüyoruz. Sektörde dijitalleşmenin öncüsü olarak, her koşulda yeni trendleri takip eden yenilikçi uygulamalarımız sayesinde pandemi dönemi sonrasında da tüketici odaklı, tüketicilerin güvenliğini düşünen çalışmalar yapmayı hız kesmeden sürdüreceğiz. Online kanalları en verimli şekilde kullanmaya, ürünlerimizi tamamen yeni tüketici profiline uygun olarak hazırlamaya önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Özellikle menülerimizi çeşitlendirmeye, fiyatlarımızı rekabetçi ve ulaşılabilir tutmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulunuyor.

“2021 dijital süreçler üzerine çalışacağımız bir yıl olacak”

“Pandemi güç birliği yapmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere gösterdi” diyen başarılı yönetici sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Unilever ile yaptığımız bu iş birliğinde iki taraf da kendi hedefleri doğrultusunda birbirine yardımcı olup, bilgi birikimini ve tecrübesini paylaşarak ortak noktada buluşmuş oldu. Bizim için toplumsal olarak bu süreçten sağ salim çıkmamız en önemli konu. Biz TAB Gıda olarak, zaten bu zorlu dönemi, yenilikçi uygulamalarımızla başarılı bir şekilde yürütmüştük. 2021 genelinde de iş ortaklarımızla çevik ve esnek bir modelde dönem şartlarına bağlı projeler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Özetle 2021, tüketici alışveriş döngüsündeki her alanda, dijital süreçler üzerine çalışacağımız bir yıl olacak.”

Kasapkapida.com Kurucusu Murat Mahsürler: “İşimizi dönüştürme yolculuğunda özellikle marka görünürlüğü ve dijital mecralarda görünürlük konularında Unilever’in uzman desteğinden faydalandık”

Pandemi koşullarında birçok müşterilerinin hizmet verdiği noktaların kapanmasının veya faaliyetlerine ara vermesinin işlerinde belirli oranda düşüşler yaşanmasına sebep olduğunu ifade eden Kasapkapida.com Kurucusu Murat Mahsürler, “Bu düşüşle birlikte işimizi pandemi koşullarına uyum sağlayacak biçimde dönüştürme, tüketiciye dolaysız ve farklı kanallardan ulaşma ihtiyacı ortaya çıktı” diyor.

“www.kasapkapida.com markamızı 6 ay gibi çok kısa bir sürede kurup, çok fazla sayıda tüketici ile buluştuk”

Pandemi öncesinde çevrimiçi perakende satış işine giriş yapmayı kurguladıklarını belirten Murat Mahsürler, “Pandeminin hızlı yayılımı ve ev dışı tüketim kanalında doğurduğu satış kayıpları bu kurgumuzu daha hızlı hayata geçirmemize vesile oldu. www.kasapkapida.com markamızı 6 ay gibi çok kısa bir sürede kurup, markanın bilinirliğinin artırılması ve doğru ürün, kaliteli hizmet anlayışı ile çok fazla sayıda tüketici ile buluştuk. Bu kadar kısa sürede böylesine radikal bir dönüşümü başarabilmemizdeki en büyük faktörlerden biri sektörde yaygın online et satışının bu kalitede ve bu konseptte olmamasıydı. Sektördeki bu boşluğu doğru kullanmak, müşteri ihtiyaçları ve hizmetlerimizi çevik ve verimli biçimde buluşturabilmek de bu projeyi hayata geçirirken önemliydi” ifadelerini kullanıyor. “Knorr çeşnileri ile zenginleştirdiğimiz ürünlerimiz ile pandemide evde kalan tüketicilere çok özledikleri restoran deneyimini bir nebze de olsa yaşatabildik”

“Halihazırda ürünlerini kullandığımız Unilever Ev Dışı Tüketim’in bu noktada bize büyük desteği oldu” diyen Mahsürler sözlerini şöyle sonlandırıyor: “İşimizi dönüştürme yolculuğunda özellikle marka görünürlüğü ve dijital mecralarda görünürlük konularında onların uzman desteğinden faydalandık. Sosyal medya kanallarında reklamlarımızı birlikte kurguladık. Ayrıca Knorr çeşnileri ile zenginleştirdiğimiz ürünlerimiz ile pandemide evde kalan tüketicilere çok özledikleri restoran deneyimini bir nebze de olsa yaşatabildik.”

Sosyal Medya'da Paylaşın