Marmara Bölgesi’ndeki Liseli Yaratıcı Şeflerinin, Yemek Yarışması Sonuçlandı

Jumbo’nun sunduğu MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışmasıyla birlikte gastronomi öğrencilerini kendi tabaklarında hikayelerini sunmaya ve bu sayede Türk mutfağı geleneklerini yaşatıp zenginleştirmeye davet etti.

Marmara Bölgesi’ndeki MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması’nda, Bursa, Balıkesir, Edirne, İstanbul illeri arasında yapılan mücadeleler sonuçlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen yarışmada, Türkiye genelinden 81 ilin katılımıyla ve 28 ilde düzenlenen etkinliklerde, Marmara Bölgesi’nin öğrencileri hem bölgesel hem de ülke çapında olan performanslarını sergiledi.

Yarışma, Türk mutfağının zenginliklerini koruma ve tanıtmak amacıyla düzenlenirken, öğrenciler için kendi hikayesini tabaklara sunma imkânı verildi. 15-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen yarışmalarda, meslek liselerinin yiyecek-içecek hizmetleri alanı öğrencileri arasında lezzetli bir rekabet yaşandı.

 

Marmara Bölgesi’nin kazananları şu şekilde belirlendi;
Bursa: Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi ikinci, Orhangazi Erenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü.

Balıkesir: Dursunbey Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Mirciler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü.

Edirne: Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Süleyman Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci (Tekirdağ), Uzunköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü.

İstanbul: Serdivan Tobb Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sakarya) birinci, Kartal Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü. Küçükçekmece Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Bayrampaşa Sabit Büyük Bayrak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Küçükçekmece Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu.

Dereceye giren ekiplere, kupa ve madalyaların yanı sıra Jumbo özel Chef koleksiyonundan ürünler hediye edildi. Şimdi, 4 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan büyük finalde Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenecek. Bu yarışma, geleceğin şeflerine hedeflerine ulaşmaları için önemli bir adım atma fırsatı sunuyor. Jumbo, gençleri gastronomi alanında kendi hikayelerini yazmaya ve mutfak kültürünü zenginleştirmeye davet ediyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın