Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, Yudum’u Anlatıyor

Türkiye’nin yıllardır sevilen ve en çok tercih edilen markası Yudum’u üreten Savola Gıda Türkiye’nin Genel Müdürü Houmer Balazadeh, 20 yılı aşkın tecrübeye sahip bir isim. Balazadeh, hem Savola Gıda’nın ürün gamıyla ilgili bilgi verirken hem de birçok eve misafir olan Yudum markasının yıllardır koruduğu bu tadı anlattı.

Gıda sekt.ründe 20 yılı aşkın tecrübeye sahip Houmer Balazadeh, çeşitli şirketlerde farklı yöneticilik görevleri üstlendikten sonra, 2014 yılında yolu Savola Gıda Türkiye ile kesişiyor. O günden beri de Balazadeh, Savola Gıda Türkiye’nin Genel Müdürü. “Her şeyden önce Türkiye’de yarım asırlık yağ üretme tecrübesine sahip olduğumuzu belirtmek isterim” diye sözlerine başlıyor Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh.

İnovatif ürünler tüketicilerle buluşuyor

Yudum, Yudum Egemden ve Sırma markalarıyla Türkiye’nin yıllardır en çok tercih edilen ve sevilen ayçiçek yağı, mısır .zü yağı ve zeytinyağlarını üreten Savola Gıda, ayrıca tüketicilerini inovatif ürünlerle de buluşturuyor. Bu yeniliklerden bahseden Houmer Bey, “Türkiye’de ilk olarak daha çıtır ve lezzetli kızartmalar için Yudum Kızartma Ustası, her gün tükettiği yemeklerle Omega-3 almak isteyen tüketicilerimiz için ise Yudum Omega-3’ü çıkardık. Bu yıl başında Türkiye’de yine bir ilk olan zerdeçallı ayçiçek yağını Yudum markamızla tüketicilerimizle buluşturduk” ifadelerini kullanıyor. Aynı zamanda Sava ve Vala markalarından da bahseden Balazadeh, “Bu markalarımızla da endüstriyel ve pastacılık yağlarında üreticilerin güvenilir bir çözüm ortağıyız. Ürünlerimizi, tüketici ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştiriyor, uluslararası arenada faaliyet gösteren bir holding parçası olmanın avantajı ile global Ar-Ge ekibimizin de desteğini alıyoruz” diyor.

Yudum markası yıllardır evlere misafir olan, sofraların eksilmeyen bir parçası. Bu tadı yıllardır bozulmadan korumanın altında yatan sırrı sorduğumuz Houmer Bey, üretim süre.lerindeki titizlik ve hassasiyete değiniyor ve ekliyor: “Üretim tesisimize giren her bir ürün için hammadde kabulünden başlayarak, üretimin her safhasında denetim ve analiz süreçlerini titiz bir şekilde yürütüyoruz.” Ayrıca Balazadeh, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu parametreler doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştirdiklerinin altını da çiziyor.

Zengin zeytinyağı portföyüne sahip 

Farklı tüketici ihtiyaç ve beklentilerine göre zengin bir zeytinyağı portföyüne sahip olduklarına değinen Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, hem tedarikte hem üretimde zeytinyağını nasıl seçtiklerini şöyle anlatıyor: “Zeytinyağının tadı, zeytin ağacının yetiştiği bölge, ağacın türü, iklimsel koşullar gibi birçok doğal parametreye göre değişebiliyor. Her bir ağacın meyvesinin tadı birbirinden farklı olabiliyor.”

Fabrikada görev alan sertifikalı panelistler ile fabrikaya ulaşan her zeytinyağı partisini tadarak ürünleri duyusal olarak hafif, yumuşak ve yoğun olarak gruplandırdıklarını anlatan Balazadeh, ürünleri buna göre şişelediklerini ve tüketicilere sunduklarını söylüyor.

Yudum’un ürün gamı: Yudum Egemden Yoğun Lezzet, Yudum Egemden Yumuşak Lezzet ve Yudum Egemden Hafif Lezzet Natürel Sızma Zeytinyağları

Ürün gamına değinen Houmer Bey, “Yudum Egemden Yoğun Lezzet, Yudum Egemden Yumuşak Lezzet ve Yudum Egemden Hafif Lezzet Natürel Sızma Zeytinyağları farklı boyuttaki şişeleriyle tüketicilerimizle buluşuyor” diyor.

Yudum Egemden’in tasarım ödüllü şişelerde Soğuk Sıkım, Erken Hasat ve Organik Natürel Zetinyağı çeşitleriyle tüketicilerle buluştuğunu anlatan Balazadeh, Yudum Egemden Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı’nın 2022’de katıldığı yarışmalarda dünyanın 6 ayrı ülkesinden 6 ayrı ödülle, 2023’te ise 7 ödüle layık görüldüğünü söylüyor. Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, “Türk zeytinyağının küresel pazarlarda güçlü şekilde temsil edilmesi, kalite ve lezzet algısının hak ettiği yerde olması açısından, küresel ölçekte ses getiren zeytinyağı yarışmalarında ödül alıyor olmak bizim için büyük bir gurur. Yurt dışında zeytinyağımızın markalaşması ve tanıtımının sağlanması noktasında üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz” diyor.

“İç piyasadaki misyonlarımızdan birisi de zeytinyağı tüketiminin artmasını sağlamak”

Ara ara insanlar arasında bir tartışma başlar zeytinyağına dair, “Zeytinyağı tüketimi yeterli mi yetersiz mi?” diye. Bu tartışmayı Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh’e sorduğumuzda, sözlerine şöyle başlıyor: “Zeytinyağı üreten ülkeler arasında kişi başı zeytinyağı tüketimi bakımından maalesef arka sıralarda yer alıyoruz.” Savola Gıda Türkiye olarak yaklaşımlarına da değinen Balazadeh, “İç piyasadaki misyonlarımızdan birisi de zeytinyağı tüketiminin artmasını sağlamak. Bu misyon doğrultusunda yurt içinde ürünlerimizi yaygın bir şekilde Türkiye’nin tüm bölgelerine ve kanallarına dağıtmaktayız. ‘Kaliteli zeytinyağını herkes tatmalı’ anlayışımızla ülke çapında seçkin restoranlarla anlaşıyoruz” diyerek zeytinyağı tüketimi konusundaki çalışmalarına değinen Houmer Bey, Türkiye’nin farklı şehirlerinde 500’den fazla restoranda, tasarım ödüllü şişelerini veya ‘Egem’in Bereketi Kadının Emeği’ sosyal sorumluluk projesinin şişelerini yerleştirdiklerinden bahsediyor.

Ambalajlı zeytinyağı ihracatında lider

Tüketicileri kaliteli zeytinyağıyla buluşturmak istediklerini söyleyen Balazadeh, yurt dışı pazarına değiniyor ve o pazarların da yerel pazarlar kadar önemli olduğunu ekliyor: “Türkiye topraklarında yetişen zeytinlerden üretilen zeytinyağını yurt dışı pazarlarına ihraç ederek tanıtma yolunda önemli çalışmalarımız var. 2005 yılından beri genişleyen ihracat hacmimiz ile 20’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz: Afia, Cielo, Brillo, Yudum, Egemden ve Sırma markalarımızı ABD, Kanada, Japonya, Çin, Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Tüm bu emek ve çabalarımız da 10 yıl üst üste Türkiye’nin ambalajlı zeytinyağı ihracatının lideri olarak karşılık buldu.”

Sürdürülebilirlik çalışmaları

“Zeytin ve zeytinyağı üretiminin desteklenmesinin, zeytin yetiştiriciliği yapılan bölgelerde sosyo-kültürel yapının korunması ve geliştirilmesi açısından da kritik öneme sahip olduğuna inanıyoruz” diye sözlerine başlayan Houmer Bey, Savola Gıda’nın sürdürülebilirlik stratejilerine değiniyor: “2022’de Tohum Derneği iş birliği ile verimsiz durumdaki delice ağaçları için Delice Tipi Zeytin Ağaçlarının Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ni başlattık. İlk olarak Manisa’da başlattığımız projede bu yıl Aydın, 2024’te Hatay’da binlerce delice tipi zeytin ağacı aşılanacak. Ekonomiye kazandırılan zeytin ağaçları sayesinde çiftçilerin desteklenmesini sağlıyoruz.”

Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, zeytinyağı odaklı ikinci bir projeleri daha olduğunu belirtiyor: “Egem’in Bereketi Kadının Emeği projesi” diyerek projenin adını söyleyen Balazadeh, “Sektörümüzde kadın istihdamını artırmaya yönelik tek örnek olan projemizle önemli bir misyonu sahiplenerek ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen Ayvalıklı kadınlara destek oluyoruz” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın