İtalyan Lezzetine Özgün Bir Dokunuş: Şef Yigal Biçaço

Yedi yıldır Etiler’de hizmet vermekte olan İstanbul’un en gözde pizza restoranlarından birisi Imperia Ristorante. Özellikle Türkiye’yi tanıştırdığı ekşi mayalı pizza restoranın önde gelen lezzetleri arasında yer alıyor. Kurucu şef Yigal Biçaço ile FoodinLife dergimizin 84. Sayısında, Imperia Ristorante’nin kuruluş hikayesi, eşsiz mutfağı ve Türkiye’de İtalyan mutfağının gördüğü rağbet üzerine renkli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Amerika’dan Türkiye’ye uzanan İtalyan lezzeti

Amerika’da mühendislik eğitimi görürken farklı mutfaklarda çalışma fırsatı yakalamış olan şef Yigal Biçaço önceleri keyfi olarak mutfağa girse de mutfaktan hiçbir zaman kopamamış. “Yurtdışında öğrenim gördüğüm sırada misafirlerime yemek yapmaktan ve servis etmekten hep çok keyif aldım’’ diyerek bahsediyor mutfak sevgisinden. Mutfaktan uzak kalamamasının ve sevgisinin altını dolduran fırsatın da abisinin New York’ta büyük markaların işletmeciliğini yaptığı için restoran ve mutfak atmosferisini erken yaşta yakından soluması şef Biçaço’nun kariyerini değiştirecek izler bırakmış kendisinde. On sene kadar uluslararası ticaretle uğraştıktan sonra masa başı değil müşterileriyle ve mutfakla yakından ilişki kurabileceği şeflikte daha mutlu olacağına karar veriyor. Bu ani sıçrayışı Yigal şef, ‘‘2010 yılında Cihangir’de ızgara pizza üzerine bir konsept ile servis sektörüne balıklama bir giriş yaptım’’ diyerek ifade ediyor.

Sezonunda taze malzemeler ve Imperia Ristorante’ye özel ekşi mayalı pizza

Misafirleriyle kurduğu birebir dinamik ilişki, mutfağında ortaya çıkardığı tabaklar kadar önemli Yigal şef için. “Özellikli ürünlerle hazırlanmış ve farklı tekniklerle üretilmiş yemekleri servis etmek ve akabinde müşterimin yüzünde gördüğüm tebessüm benim için en öncelikli parametre oldu” ifadesiyle mutfağındaki titizliğini ve konuklarıyla olan kendine has ilişkisinin altını çiziyor Biçaço. Imperia, altı yıl boyunca paket ağırlıklı servis verdikten sonra bir yenilenme içerisine girmiş. Imperia Ristorante geçirdiği restorasyonla birlikte yine misafir memnuniyetini ön planda tutarak kaliteli pizzalarının yanında artık samimi bir ambiyans ve niş müzik sunuyor. Pizzaya getirdiği özgün ve nitelikli yorumun yanı sıra mutfakta sezonunda ürün kullanmaya çok özen gösteriyor Yigal Biçaço. Restorandaki bu nitelikli prensibi şu sözlerle anlatıyor kendisi:Her sezon girişinde biz de meyve ve sebzeleri değiştirerek, başlangıçlarımızda ve pizza seçeneklerinde güncellemeler yapıyoruz. Hatta fırsat buldukça da damak tadına güvendiğiniz müşterilere ön tadımlar organize ediyoruz.”

Şefin Imperia mutfağında yorumlamaktan keyif aldığı lezzetler arasında Sadece Imperia mutfağında üretilen, ekşi maya ekmek ve ekşi maya pizzaların yanı sıra tamamına yakını kendi reçetelerinden olan soslarla beraber hazırlamış elementlerden oluşuyor ve Imperia misafirlerine başka hiçbir noktada bulamayacakları bir lezzet paleti sunuyor. Imperia’da lezzet severlerin en beğendiği tabakların başında ise sıcak başlangıçlardan Brie Melt ve pizzalardan Füme geliyor. Yigal şefin Imperia Ristorante’de kendine has bir pişirme tarzına ve servis anlayışına sahip olduğunun altını şu sözlerle çiziyor: “Ana akım caddelerde mekanik servislerin verildiği, mutfakların müşterileri hiç görmediği ya da 3-5 dakikada hazırlamış yemeklerle kopyala-yapıştır menülere inat, Imperia hep daha zahmetli ve bunun karşılığında daha nitelikli tabaklara yer vermektedir.”

Gelecekte de yaratıcılık ve özgünlükten taviz vermeden var olmak

Yigal Biçaço, Imperia Ristorante’de özgün lezzet ve müşteri memnuniyetini öncelik halinde tutmaya kararlı bir şef. Bu tutumunu; ‘‘Imperia her bir misafirine özel dokunuş amacıyla kurulduğundan mevcut menüsünde servis ettiği ürünler başlı başına  çeşitli özerk konseptler türetebilir’’ sözleriyle ifade ediyor. Biçaço’nun Imperia Ristorante’yi özgünlük ve özgüllük ile taçlandırmaya devam edeceğini şu sözlerden anlıyoruz: ‘‘Sadece ekmek ve Focaccia’mızdan, veyahut tartinlerimizden hatta en basiti pizzalarımızdan exclusive konseptler üretebiliriz. Markanın daha gelişeceği ve kendini geliştireceği çok uzun bir gelecek var ve biz de buna günbegün hazırlanıyoruz.’’

 

 

 

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın