Meşhur ‘Sürmene pidesi’ coğrafi işarete sahip oldu!

Trabzon’da salamura edilmiş yöresel peynirin kullanıldığı, hamuru elle daire şeklinde açılan, taş fırında pişirilip, tadıyla farklı bir lezzet sunan ve üretildiği ilçeden adını alarak ün kazanan ‘Sürmene pidesi’, Türk Patent ve Marka Kurumu’nca coğrafi işaretle tescillendi.

Tolga Sağlam ve Salim Sarıkoç’un haberine göre, Sürmene ilçesinde, hazırlanan özel hamuru elle daire şeklinde açılan, özellikle salamura edilmiş yöresel peynirlerin kullanıldığı ünlü ‘Sürmene pidesi’, taş fırınlarda pişirilip, içerisine ‘Trabzon tereyağı’ konularak müdavimlerine servis ediliyor. Hamurunun açılış ve pişiriliş şeklinin yanı sıra kullanılan malzemelerle farklı lezzet sunan ve uzun tarihe sahip olup ünü ülke genelinde yaygınlaşan Sürmene pidesinin Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan coğrafi işaret tescil başvurusu sonuçlandı ve coğrafi işaretle tescillendi.

Diğer pidelerden farklılık gösteriyor

Sürmene Belediyesi, Sürmene Esnaf ve Sanatkârlar Birliği ile Sürmene Bıçakçılar Derneği’nin bir araya gelerek 10 Haziran 2019’da yaptığı başvuru neticesinde ‘Sürmene pidesi’ coğrafi işaretle tescillendi. İçeriğinde bulunan yoğun yağ tadı sebebiyle genellikle ekmekle servis edilen ‘Sürmene pidesi’, diğer pidelere göre farklılık gösteriyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın