Lika Street Food iyi düşünülmüş ve özenli bir menü sunuyor

Lika Street Food, yeme-içme mekânlarına hem kişisel bir zevk hem de sosyal bir anlam yükleyerek, insanların gün içerisinde kendilerine ayırabilecekleri bu nadir ve dar anları daha anlamlı kılmak amacıyla yola çıkıyor. Bu özel mekânın mimarları ise Çiğdem Türk ve Seda Genç Yıldırım oluyor.

Lika özünde sokak yemekleri sunarak içinde; yerelliği, kültürü ve şiddetle insan faktörünü barındırıyor. Markanın konseptini; mekânsunum-hizmet üçgeninde bir araya getirdiklerini dile getiren Çiğdem Türk, “Aceleci ve öylesine şeyler Lika’da bulunmayan iki unsur. Her şey iyi malzeme, iyi düşünülmüş ve çalışılmış bir menü, farklı yemek tercihlerinin sokak yemeği tercihlerine yansıyabildiği bir esneklik ile oluşturuldu. Açık mutfağımızda siz de mekân ferahlığı ve aynalar sayesinde bu pişirme deneyiminin parçası olabilirsiniz. Konseptimizi; iyi bir atmosferde deneyimlenen hızlı ve özenli sokak lezzetleri olarak tanımlayabiliriz” diyor.

Çiğdem Türk ve Seda Genç Yıldırım’ın yolları Taşkışla’da mimarlık eğitimi alırken kesişiyor. Sahibi oldukları şirketler ve akademik alandaki çalışmalarıyla mimarlık alanında üretimlerine devam eden ikilinin ortak ilgi noktası mekân deneyimlerinin insanlarda bıraktığı etkiyi anlamak ve bunu bir tasarım aracı olarak sosyal mekân deneyimlerine dönüştürebilmek oluyor. Bu ortak nokta Türk ve Yıldırım’ı Lika Street Food’da bir araya getiriyor.

Temiz, yalın, sınırları silinmiş bir mekân

İkili sokaktan mekâna taşınan sosyal deneyimleri ile lezzeti herkes için şımartıcı olan sokak yemeklerini seviyor. “Toplanmak, bir araya gelmek ve kavuşmak” anlamına gelen Lika’nın ismi de bu anlayışın bir yansıması olarak kendiliğinden hayat buluyor. “Pandemi sürecinde bu temel ihtiyacımızın hayatlarımızdaki kıymetini çok derinden hissettik” diyen Türk, “Bu nedenle ‘Distant Socializing-Mesafeli Sosyalleşme’ kavramı ile Lika’nın temiz, yalın, sınırları silinmiş, iletişimi ve birlikteliği hissettiren tasarımını güncel şartlar çerçevesinde oluşturduk. Belki çılgınca olabilecek bir zamanda bizce şiddetle ihtiyaç duyduğumuz türden bir mekân var oldu. Ve Lika Street Food and Local Dishes olarak Temmuz’da AND Kozyatağı’nda kapılarımızı açtık” ifadelerini kullanıyor.

“Mevsiminde ve güncel malzemeler kullanıyoruz”

Lika, kısa zamanda çok mutluluk veren bir deneyim oluşturmak üzerine kurgulanmış bütüncül bir menü ve konsept sunuyor. Avokado&Humus, Dana Wrap ve Tatlı Tavuk Salata, Lika’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yerini alıyor. S.S. Cheesecake tamamen Lika’ya özgü tarifle yapılırken, Panna Cotta ise şefin ödüllü tarifi olarak öne çıkıyor. Paylaşımlıklar arasında parmesanlı trüf yağlı patates favoriler arasında başı çekerken, birbirinden eşsiz burgerler arasında seçim yapmak ise oldukça zorlaşıyor. Menü oluştururken yerel tat kültürünü mutfağa dahil etmeye çalıştıklarını belirten Çiğdem Türk, “Burger, wrap, kase ve tatlı bizim ana başlıklarımız olmakla birlikte; dikkat ettiğimiz en önemli nokta, ürünlerin birbiriyle olan dengesi ve uyumu. Mevsiminde ve güncel malzemeler kullanıyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“Misafirlerimize sunduğumuz hizmette çok hassasız”

Lika serüveninde en önemli dönüm noktalarından birinin de şef Ferit Dövener ile yola çıkmaları olduğunu ifade eden başarılı girişimci son olarak, “Şefimiz alanında tecrübeli hem enerjisi yüksek hem de yaptıkları işe saygılı bir ekip oluşturarak kolları sıvadı. Onun çeşitli mutfak konseptlerinde farklı yerli ve yabancı şeflerle çalışmış olmasının; menümüzde fark yarattığını düşünüyoruz. Öte yandan hijyen ve sağlık açısından misafirlerimize sunduğumuz hizmette çok hassasız” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın