Tatlı severlerin vazgeçilmez lezzeti: Ekler

İki küçük hamur arasında, yumuşacık krema dolgusu ile lezzet şöleni yaşatan ekler, bugün severek tüketilen bir pastacılık ürünü. Üzeri çikolata kaplı bu küçük tatlı lezzet ilk olarak 19. yüzyılda Fransa’da, kraliyet ailesinin meşhur pasta ustası Marie Antoine Caréme tarafından yapılıyor. Biz de bu sayımızda gurmelerimize tatlı severlerin vazgeçilmezi olan İstanbul’un en iyi eklerine sahip mekânlarını sorduk. 

Fauchon

Uluslararası örnek projeleri ile tanınan RMA Group’un bir üyesi olan Fauchon Paris, Zorlu Center’ın kalbinde; eşsiz lezzetleri ve menüsü ile misafirlerine Fransız lezzetlerinden ve kültüründen deneyimler sunuyor. Bunlardan biri de bir Fransız lezzeti ekler oluyor. Klasik formuyla İstanbul’un en iyi eklerini sunuyor. 

Vakko Patisserie Petit Four

Vakko Patisserie Petit Four’un lezzetli reçeteleri, “Meilleur Ouvrier de France Patissier” (MOF) unvanının sahibi Philippe Chatelain danışmanlığında, Pasta Şefi Ghislain Gaille tarafından hazırlanıyor. Eşsiz eklerler ise özel reçetelerle bu mutfaktan çıkıyor.

Divan

Divan Pastaneleri’nin usta şefleri tarafından özenle hazırlanan efsane Fransız lezzeti ekler, tatlı severlerin vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Pate choux hamuru, vanilya kreması ve bitter çikolatanın buluştuğu lezzet, Divan Pastaneleri’nin sevilen tatları arasında ilk sıralarda. 

Beyaz Fırın

Bugün, Beyaz Fırın’ın tüm şubelerinde satışa sunulan, günlük olarak üretilen küçük ve büyük ekler hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanıyor. Beyaz Fırın’ın eklerinin üretiminde, gerçek çikolatadan hazırlanan çikolatalı pastacı kreması kullanılıyor. 

Bahar Pastanesi

1951 yılında Kınalıada’da kurulan Bahar Pastanesi günümüzde Kınalıada, Teşvikiye, Kağıthane ve Çağlayan şubelerinde hizmet veriyor. Mekânın öne çıkan lezzetlerinden biri de ekler. Bahar Pastanesi’nin eklerinin kreması hafif, dışı çıtır.

Pelit

1957 yılında kurulan ve günümüzde pastacılık sektörünün köklü markalarından biri olarak dikkat çeken Pelit Pastanesi’nde ekler, tıpkı diğer ürünler gibi ilk günkü reçetelere sadık kalınarak hazırlanıyor. Dışı çikolata kaplı Pelit eklerlerinin içini ise enfes çikolata dolgusu süslüyor.

Baylan

Baylan Pastanesi, kurulduğu günden bu yana doğal malzemelerle hazırlanan birbirinden leziz ürünleri misafirleri ile buluşturuyor. Cumhuriyet döneminin nostaljisini de tatlılarına yansıtan Baylan’da, ekler ise çikolatalı ve karamelli olmak üzere iki farklı tatta sunuluyor.

Léone İzmir

Hem Türk hem de Fransız kimliği taşıyan bir aile tarafından kurulan Léone Patisserie, çıkan ilk yemek kitabından bu yana 700 yıllık bir mutfak kültürü biriktiren Fransa’nın eşsiz lezzetlerini İzmirlilerle paylaşıyor. Misafirlerine üç farklı reçete ile sunduğu eklerlerinin içeriği ise şöyle: Eclair classique au chocola / çikolatalı ekler klasik – pate a choux, çikolatalı pastacı kreması, kakaolu fondan. Eclair chocolat & cerise / vişne & çikolata ekler – pate a choux, özel olarak hazırlanan vişne püresi ile hazırlanmış çikolatalı ganache. Eclair au pralin / pralinli ekler – pate a choux, badem ve fındıktan hazırlanan pralin ile tatlandırılmış pastacı kreması, üzerine sütlü çikolata ve fındık parçaları.

Arpège Patisserie

Arpège, İzmir şehir merkezinde iki, yazları Çeşme’de bir şube ile toplam üç noktada hizmet veriyor. En çok tercih edilen ürünlerinin başında ise yaş pastaları geliyor. Mevsim meyveleri ve özel kremaları ile yapay aroma vericiler kullanılmadan en özel ham maddelerle doğal olarak hazırlanıyor. Arpège Patisserie’de ekler ise vanilyalı ve çikolatalı olmak üzere iki çeşit olarak sunuluyor.

Savoy

İstanbul’un en köklü semtlerinden biri olan Cihangir’in imza mekânı Savoy’un ilk kurulduğu yıllardan bugüne değişmeyen lezzetlerinin sırrı, deneyimli ustalardan miras kalan özel reçeteler. Savoy, bu reçetelerle hazırlanan tatlı, pasta, bisküvi, kurabiye, çikolata ve ekler çeşitleriyle misafirlerine gerçek bir pastane deneyimi yaşatıyor. Kullandığı kaliteli ham madde ve doğal ürünlerle her zaman bir numara olan Savoy, adını tarihe bir kez daha altın harflerle yazdırıyor.

Le Pain Quotidien

Doğal lezzetlerin adresi Le Pain Quotidien, zengin menüsüyle her zaman misafirlerine sağlıklı ve lezzetli seçenekler sunuyor. Pek çok organik ürüne ev sahipliği yapan Le Pain Quotidien’de formunuza sağdık kalabileceğiniz, özenle hazırlanmış pek çok tatlı seçeneği de bulmak mümkün. O leziz tatlardan biri de Le Pain Quotidien ekleri. Le Pain Quotidien’de ekler çikolatalı ve kahveli olmak üzere iki seçeneğe sahip.

Sosyal Medya'da Paylaşın