İzmir’in 140 Yıllık Lezzeti Şekerci Ali Galip

Şeker tutkunlarının vazgeçemediği, 140 yıllık lezzetli bir işletme Şekerci Ali Galip. Beş kuşaktır birçok İzmirli ailenin önemli günlerinde şeker ve çikolata alışverişlerini gerçekleştirdiği Şekerci Ali Galip’in beşinci kuşak temsilcisi Mehmet Irmak, yıllara meydan okuyan bu tarihi mekanı, mekanın lezzetlerini ve gelecek planlarını Patisserie by FoodinLife dergimizin yeni sayısında anlattı.

İlk olarak Balkanlardan Bursa’ya 1700’lü yılların sonunda göçen aile, 1870’lerde İzmir’e yerleşip şekercilik ile meşgul olmaya başlıyor ve 1884 yılında Şekerci Ali Galip’in temelleri atılıyor. Firma 30’uncu senesine gelmeden sektörde kendisinden söz ettirirken, 1900’lerin başında birçok yurt içi ve yurt dışı fuara katılıp ödülleri İzmir’e getiriyor. “İzmir’in ilk fuarında büyükbabam Mehmet Irmak tarafından tamamen şekerden imal edilmiş olan İzmir’in sembolü Saat Kulesi, 1938 yılında birincilik ödülü alınca, unvanı ‘Şekercibaşı’ oluyor” diye anlatıyor 5’inci kuşak temsilcisi Mehmet Irmak. 

Klasikleşmiş üretim teknikleriyle imalat

Mehmet Bey, Şekerci Ali Galip’in rakiplerinden farkını şu sözlerle anlatıyor: “Zaman geçse de, şartlar ve teknoloji değişse de onlarca yıldır değişmeyen klasikleşmiş üretim tekniklerimizle imalat yapıyoruz. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırsa da bu durum özellikle gıda üretimi için  her zaman aynı olumlu etkiyi yaratmıyor. Sanıyorum rakiplerimize göre en büyük farkımız bu.” Bu cümleleriyle aynı zamanda asırlar boyu aynı lezzeti korumanın sırrını da anlatmış oluyor Mehmet Irmak.

Daha seri ve daha düşük maliyetli üretim yapma yoluna hiç girmediklerini söyleyen Irmak, çoğu İzmirli ailenin hayatlarındaki önemli anlarda bulunmaya hâlâ devam ettiklerinden bahsederken, “120 yıldan fazladır kuşaktan kuşağa 4-5 nesil anneannelerinin ve babaannelerinin çikolata kutusunu saklayan müşterilerimiz var” diyor.

‘Şubelerimizde ana ürün gruplarının tamamını bulabilirsiniz fakat…’

Şekerci Ali Galip; şeker, lokum, pasta, çikolata gibi birçok ürünüyle misafirlerine hizmet veriyor. İşletmenin 5’inci kuşak torunu Mehmet Irmak, “Şekerleme üzerine neredeyse üretmediğimiz hiçbir ürün yok. Şubelerimizde ana ürün gruplarının tamamını bulabilirsiniz fakat takdir edersiniz ki günümüzde baklava, nikah şekeri, ekler, profiterol bile ayrı bir sektör oldu” diyor. Baklava ya da ekler satarak özelleşen işletmelere göre o ürün grubundaki çeşitlerinin az olduğunu belirten Irmak, misafirlerinin şubelerinde şekerlemenin her çeşidini bulabildiklerini belirtiyor. Mehmet Bey ayrıca Şekerci Ali Galip’e gelenlerin supangle ve acı badem kurabiyesiyle tarihi bir yolculuk yapabileceklerini söylüyor.

‘Kazan büyüdükçe lezzet azalır’

İşletmenin 5’inci kuşak temsilcisi Mehmet Irmak, Şekerci Ali Galip’in üretim anlamında 100 yıl önce neyse bugün de 100 yıl sonra üretim anlamında kendilerini aynı yerde gördüklerinden bahsediyor. İzmir’in Konak ve Karabağlar ilçesinde iki şubesi olan işletmenin gelecek planlarını Mehmet Bey, “Butik yapısından ödün vermeden İzmir içerisinde belli 2-3 lokasyonda daha şube açmayı planlıyoruz. Fakat bu şubelerin sayısı hiçbir zaman iki basamaklı rakamlardan oluşmayacak. Beş kuşaktır ‘Kazan büyüdük.e lezzet azalır’ düşüncesindeyiz. Bence Şekerci Ali Galip’i farklı kılan 140 yıldır da ayakta olmasını sağlayan en önemli etken bu” diye açıklayarak sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın