İstanbul’un en iyi dönercileri!

Doner kebab in a roasting spti

İstanbul’un her köşesinde döner yiyebileceğiniz bir yer bulmak mümkün. Özellikle restoranlar, büfeler ve esnaf lokantalarının gözde yiyeceklerinden biri olan yerli fast food dönerin her hali hem ülkemizde hem de Avrupa’nın birçok şehrinde çok seviliyor. Ekmek arası, dürüm, pilav üstü, yanında yancılarıyla veya tek başına… İşte dönerin her halinin İstanbul’daki en lezzetli adresleri.

Bayramoğlu Döner, Kavacık

Bugün İstanbul’un birçok noktasında benzer işletmelere sahip olan Halim Arslan’ın 1990 yılında Kavacık’ta açtığı Bayramoğlu, adını Ardahan’ın Bayramoğlu Köyü’nden alıyor. Ardahan’da uzun yıllar kasaplık yaptıktan sonra Bayramoğlu ile İstanbul’da da başarı yakalayan Arslan, lokantasında yalnızca et döner servis ediyor. Trakya’dan getirilen kaliteli etler odun ateşinde pişirilip incecik kesilerek sıcak tandır ekmeği ile buluşturuluyor, yanında salata ve patates kızartması ile servis ediliyor. Bayramoğlu, İstanbul’da döner denince akla gelen ilk adreslerden biri olma özelliğini koruyor.

Tatar Salim, Ataşehir

Tatar Salim, kendisini geleneksel döner kebap lezzetini yaşatmaya adamış bir işletme. Anadolu’da yıllar süren araştırmalar sonucu geliştirilen özel döner tarifleri, el yapımı yancıları ve sıcak iç dekorasyonu ile Tatar Salim keyifli bir deneyim sunuyor. Biga ve Keşan bölgesinden tedarik edilen etler, geleneksel döner sosları ile terbiye edilip günlük olarak hazırlanıyor. Taze mercimek çorbası, el yapımı ayran ve çoban salata eşliğinde yenilen dönerin üzerine de yine kendi mutfaklarında yaptıkları sütlaç ile tatlı bir kapanış yapılıyor. Doğal ve lezzetli ürünleri ile Tatar Salim Döner Lokantası, İstanbul’un değişmeyen lezzetlerinden.

Karadeniz Döner, Beşiktaş

Beşiktaş’ın olmazsa olmazı Karadeniz Döner ile yıllardır burada kaliteli dönerin garantisini veren Asım Usta, İstanbul’un en iyi dönercileri arasında başı çeken isimlerden. Asım Usta bizzat seçip Trakya ve Balıkesir’den getirttiği etleri günlük olarak terbiyeleyip sevenleriyle buluşturuyor. Tam kararında yağ oranı ile ustalıkla kesilen döner, ızgarada pişirilen domates ve soğan ile servis ediliyor. Muhteşem pidelerini de unutmamak gerek! Beşiktaş’ın en işlek yerlerinden birinde bulunan bu küçük dükkân o kadar seviliyor ki günün neredeyse her saati önünde upuzun kuyruklar görmek mümkün.

Dönerci Şahin Usta, Beyazıt

Kapalıçarşı’nın gözbebeği Dönerci Şahin Usta da İstanbul’da önünden kuyruk eksik olmayanlardan. Eski İstanbul’un en civcivli yerlerinden birine konumlanan Dönerci Şahin Usta 1969 yılında kurulmuş. Şimdi ise babadan oğula miras kalan bir işletme olarak devam ediyor. Pide arası dönerin mucidi Şahin Usta, geleneksel döneri Antakya baharatları ile zenginleştiriyor. Zamanda geri gitme hissi veren bu küçük işletmede masa sandalye bulunmuyor. Tırnak pideler döner kesilmeden önce etin gövdesinin yağı ile tatlandırılıyor, taze domates ve sumakla ovulmuş soğan eşliğinde servis ediliyor. Yıllardır da bu çizgisinden hiç şaşmıyor.

Metet Közde Döner, Kuzguncuk

İstanbul’un en keyifli mahallelerinden biri Kuzguncuk’a gidenlerin uğramadan dönmediği bir mekân burası. Adından da anlaşılabileceği üzere közde dönerin sevilen adreslerinden biri Metet Közde Döner. Tandırda pişen taze lavaş ile servis ediliyor. Müdavimlerinin favorisi ise meşhur manda yoğurdu ve biber turşuları. Etler Balıkesir’den getirtiliyor, geleneksel döner, İskender veya beyti seçenekleri ile menüdeki yerini buluyor. Metet’de yenen lezzetli bir yemeğin kapanışını da muhteşem kızarmış taze kaymaklı künefe yapıyor.

Nato Lokantası, Karaköy

1952 yılında açılan ve Karaköy’ün ne meşhur esnaf lokantalarından biri olan Nato Lokantası’nın döneri, İstanbulluların favorilerinden. İşletmesi nesilden nesle geçerek bugünlere gelen lokantada her gün onlarca çeşit ev yemeği çıkıyor. Fakat taze hazırlanıp istisnasız her gün biten döneri ile de adından sıkça söz ettiriyor. Pilav üstü döner severlerin bir numaralı adreslerinden olan Nato Lokantası’nda közde biber, patates kızartması ve domates ile servis edilen pilav üstü dönerin yanına, lokantanın geniş menüsünden eşlikçiler ve tatlılar seçmek mümkün.

Kardeşler Lokantası, Kemerburgaz

Kemerburgaz ve Göktürk çevresinde yaşayanların uğrak mekânlarından biri olan Kardeşler bir esnaf lokantası. Her gün taze hazırlanan farklı tencere yemeklerini ziyaretçilerine sunan lokantanın döneri ise en çok tercih edilenlerden. Geleneksel et dönerin tadına garnitüre ihtiyaç duymadan tam anlamıyla varabileceğiniz bir mekân. Tamamen danadan yapılan az yağlı döner, sıcak lavaş ile servis ediliyor. Bu güzel ziyafeti de Kardeşler Lokantası’nın meşhur fırın sütlacı ile noktalamanız tavsiye ediliyor.

Heybet Döner Lokantası, Bahçeşehir

Kendilerini “bir kültür lezzet mozaiği” olarak tanımlayan Heybet Döner Lokantası, Edirne ve Afyon’dan getirilen etler ile hazırlanan meşhur dönerini, modern iç dizaynıyla İstanbul’daki 4 şubesinde sevenleriyle buluşturuyor. Odun ateşinde pişen dönere çubuk turşusu ve Mardin Kızıltepe mercimeği ile günlük olarak hazırlanan sıcacık çorba eşlik ediyor. Heybet Döner Lokantası’nın en sevilen ürünlerinden biri de Trabzon usulü el açması baklava.

Sosyal Medya'da Paylaşın