Amasya Et Ürünleri Pazarlama Müdürü Buket Cansu: “İzlenebilir et teknolojisi sayesinde bütün süreçleri izleyebiliyoruz”

2016 yılında Amasya’da kurulan Ekur Et Entegre tesisine ait perakende markası “Amasya Et Ürünleri, Türkiye genelindeki mağazaları ve online marketiyle hizmet veriyor. Amasya Et Ürünleri Pazarlama Müdürü Buket Cansu, “60’tan fazla ürün çeşidimizle lezzetli ve kaynağı belli güvenilir et ve et ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunuyoruz” diyor.

TFTFI TAB Gıda Yatırımları tarafından 2016 yılında Amasya’da kurulan Ekur Et Entegre tesisine ait perakende markası Amasya Et Ürünleri, Türkiye genelindeki mağazaları ve online marketiyle müşterilerine hizmet veriyor. Firmanın açıldığı günden bu yana pazarlama departmanında çalışan Amasya Et Ürünleri Pazarlama Müdürü Buket Cansu, “60’tan fazla ürün çeşidimizle lezzetli ve kaynağı belli güvenilir et ve et ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Son teknolojiyle donatılmış tesiste ürünlerini üretiyor

İleri üretim teknolojisine sahip yüzde 100 takip edilebilirlik sistemiyle üretim yapan Ekur Et Entegre tesisi ürettiği ürünleri, kesimden raflarda yerini alana dek özel yazılım sayesinde kontrol altında tutabiliyor. Bu sayede hammaddeden son ürüne veya son üründen hammaddeye, ileriye veya geri dönük olarak üretimin her aşamasını izleyebiliyor. Cansu, “5 bin besi ırkı kapasiteli kendi besimizi tesisimizin yanında kurduk. Besi hayvanlarının ihtiyacı olan tüm kaba yem, Suluova bölgesindeki güvenilir çiftçilerimizden karşılanıyor. Böylece hayvanlarımıza doğal florada bulunan otlarla organik beslenme olanağı yaratılıyor. Kendi içimizde oluşturduğumuz ekosistem sayesinde üretimdeki tüm işleyişi takip ederek müşterilerimizin sofralarına ulaşıncaya dek kontrol altında tutabiliyoruz” diyor.

‘Et yemekleri sossuz olmaz’

Sektörel gereksinimler ve gelişen mutfak alışkanlıklarıyla birlikte, sektöre yeni ürünler sunmak için sürekli araştırmalar yapan Amasya Et Ürünleri, en yeni ürünlerinden olan ve özel lezzetlerden oluşan 5 çeşit sos ailesini piyasaya sürüyor. “Et yemekleri sossuz olmaz’ fikriyle geliştirdiğimiz, hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermeyen sos ailemiz bulunuyor. Damak tadına uygun olarak her öğünde tüm et ürünleriyle eşleşebiliyorlar” diyen Cansu, 5 çeşit olarak oluşturduğumuz doğal ve katkı içermeyen sos ürünlerimizle tüm et severlerin sofralarına hitap etmekteyiz.” Tüm et ve şarküteri ürünlerinde ise gurme lezzet arayanlara ‘Amasya Gurme’ adı altında Dana Sucuk, Dana Pastırma Dana Burger, Dana Cotto, Dana Şiş ve Dana Biftek çeşitlerini tüketicinin beğenisine sunan Amasya Et Ürünleri, yeni ürünler çıkarırken farklı ürün gruplarıyla tüketiciye alternatifler sunmak istiyor ve muhteşem lezzetleriyle müşterinin karşısına çıkıyor. “Seçili ve az miktarda sağlayabildiğimiz bu ürün ailesini şimdilik özel besi adı altında sınırlı sayıda üretiyoruz” diyen Cansu hem tencere yemekleri hem de steakhouse severler için alternatif ürünler ürettiklerini belirtiyor.

“İzlenebilir et teknolojisi sayesinde bütün süreçleri izleyebiliyoruz”

Amasya Et Ürünleri Pazarlama Müdürü Buket Cansu, firmanın farklılığı nasıl yakaladığını şu şekilde aktarıyor: “Mağaza ve dijital platformlarda sattığımız bütün ürünlerimizi daha butik bir üretimle ilerletiyoruz. Besiden paketlemeye kadar geçen bütün süreçleri tek çatı altında kendimiz yaptığımız için ürün kalitesini yakalıyor ve kalite hijyen standartlarını birebir uyguluyoruz. İzlenebilir et teknolojisi sayesinde hammaddeden son ürüne kadar geçen bütün süreçleri ileriye ve geriye dönük izleyebiliyoruz.” ‘İlk kez siz dokunun’ mottosuyla raflara gelen ürünleri el değmeden paketleyip tüketiciyle buluşturuyor. En büyük hedeflerinin daha çok tüketiciye ulaşmak olduğunu bildiren Cansu, Türkiye içindeki mağaza sayılarını ve lojistiği arttırmak istediklerini belirtiyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın