Yakuza Asian & Sushi geleneksel Japon mutfağına yeni bir soluk getiriyor!

Japon mutfağının yanı sıra, Uzak Doğu mutfağına ait tüm dünyada nam salan eşsiz lezzetler sunan Yakuza Asian & Sushi, Maslak’ta Koray ve Sibel Hatem tarafından 2020 yılında kurulduğu günden bu yana müşterilerine hizmet veriyor. Yakuza Asian & Sushi Kurucusu Koray Hatem ile Yakuza Asian & Sushi’nin kuruluş hikâyesinden gelecek hedeflerine kadar pek çok konuyu konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yakuza Asian & Sushi, Japon mutfağının geleneksel sokak ve ev yemeklerinin yanı sıra, Uzak Doğu mutfağına ait tüm dünyada ün salmış lezzetleri misafirlerine sunuyor. Koray ve Sibel Hatem tarafından açılan restoranda, Uzak Doğu mutfağının otantik malzemeleri kullanılarak geleneksel reçetelerle oluşturulan yenilikçi tabaklar servis ediliyor. 15 sene boyunca 3 boyutlu yazıcı satışında bulunan ve bir yemek yarışmasında birinci olduktan sonra yemek sektörüne giriş yapan Yakuza Asian & Sushi Kurucusu Koray Hatem “Burası değişik Japon ve Uzak Doğu lezzetlerini olabildiğince organik bir şekilde sunmaya çalıştığımız bir restoran olup, öğlen ve akşam saatlerinde rahat bir şekilde içeceğinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz aile ortamının olduğu bir mekândır” diyor. Hatem, hayatı boyunca sahip olduğu en büyük hobisinin füzyon yemekler yapmak ve onları denemek olduğunu belirtiyor.

Şehrin en iyi Uzak Doğu lezzetleri yenilikçi tabaklarda sunuluyor

Uzak Doğu’nun ünlü şefi Reymon Cavier, şehrin en iyi Uzak Doğu lezzetlerini yenilikçi tabaklara yansıtıyor. Noodle hamurlarını kendilerinin açtıklarını ifade eden Koray Hatem, “Modern suşi konseptlerimiz, ev yapımı ramenimiz, somon ve tuna tartar, Kore tarzı tavuk kanadı, gyu katsu kare ve wasabili mozaik pastamız en özel lezzetlerimizdir” ifadelerini kullanıyor. Restoranın imza lezzetleri ise karides, tobiko, taze soğan ve unagi sos gibi malzemelerle hazırlanan Yakuza Sushi ile Wasabi Mozaik Pasta’dan oluşuyor. 42 Maslak’ta hizmet veren ve her geçen gün leziz ürünlerinin bir yenisini menüsüne ekleyen Yakuza Asian & Sushi, özenle hazırladıkları benzersiz lezzetlerini Uzak Doğu mutfağı severlere tanıtıyor. Koray Hatem, “Bütün balıklarımız günlük olup soslarımızı kendimiz ve taze yapıyoruz. Noodle hamurumuzu ise kendimiz açıyoruz. Ayrıca, temizlik ve hijyen konusunda da çok hassasız” diyerek diğer Japon restoranlarından hangi yönüyle farklılık sağladıklarını belirtiyor.

Öncelikli hedef: Franchise

Gelecekteki hedef ve projelerinin bayilik vermek olduğunu söyleyen Hatem, konuyla ilgili şunu söylüyor: “Hedefimiz franchise ve bayilik vererek, insanların tatlarımızı daha çok deneyimlemesi ve böylelikle, mekânımızı vazgeçilmez hale dönüştürmek.”

Sosyal Medya'da Paylaşın