TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl: “Güvenli Restoran Belgesi konusunu hızlandırabiliriz”

Bilim Kurulu kararlarını “masa başı” olarak niteleyen restoranlar, sektörle müzakere edilerek belirlenecek kurallar çerçevesinde işyerlerinin açılmasına izin verilmesini istiyor. Mevcut durumun sürmesi halinde en az yüzde 30’unun kapısına kilit vuracağı belirtiliyor. TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, “Güvenli Restoran Belgesi hızlandırılabilir” diyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün akşam yaptığı açıklamada cafe ve restoranların 1 Mart itibariyle kademeli açılması konusunda yeni adımlar atılacağını bildirdi. Sayısı 120 bini aşan restoranların yöneticileri ise açılma şartları konusunda belirsizlik yaşandığını ve hala kafalarda soru işaretleri kaldığını belirtiyor.

Dünya’dan Yener Karadeniz’in haberine göre; Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, restoranların çok zor bir dönem geçirdiğini vurgulayarak, hali hazırda yüzde 50’sinin paket servis yaptığını ancak buna rağmen online servisin ciroya oranının yüzde 8 civarında kaldığını anlattı. Açılma sonrası uygulamalar konusunda her kafadan farklı bir ses çıktığın anlatan Bingöl, “Bizimle istişare edilerek kararlar alınmalı. Sahada biz varız. Bizim de kendimize göre çıkardığımız standartlar, kurallar silsilemiz var. İstişare edilmeden alınan birçok karara karşıyız. Sadece bizle değil bu işi bilen kimseyle bağlantı kurulmuyor, masa başında kararlar veriliyor. Sonra da böyle sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

TSE ile bir protokol yaparak ‘Güvenilir Restoran Belgesi’ verdiklerini bildiren Bingöl “Biz bu işin STK’ları olarak bize danışılmadan kararlar alınırsa sektörde ciddi sıkıntılar olur diyoruz. Özellikle üstünde durduğumuz konu bu” yorumunu yapıyor. Açılma sonrası uygulamalar konusunda ise Bingöl, şöyle konuştu: “Güvenli Restoran Belgesi konusunu hızlandırabiliriz. HES kodu uygulaması başlatılabilir. Bahçesi ve kapalı olanlara göre kullanım kapasite sınırı getirilebilir. Masa aralıklarının 1,5 metre olması gibi hazırladığımız maddeler var. Bilim Kurulu bizimle bu konuları istişare edip ona göre bir açılma yapılması lazım” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın