TURYİD Başkanı Kaya Demirer: “Bir müşteri tam teşekküllü bir restoranda 45 dakikada nasıl servis alacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün akşam yaptığı açıklamada cafe ve restoranların 1 Mart itibariyle kademeli açılması konusunda yeni adımlar atılacağını bildirdi. Sayısı 120 bini aşan restoranların yöneticileri ise açılma şartları konusunda belirsizlik yaşandığını ve hâlâ kafalarda soru işaretleri kaldığını belirtiyor.

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, bulundukları bölgedeki risk durumuna göre bir açılma olacağına yönelik sinyaller aldıklarını belirterek şu görüşlerini paylaşıyor: “Bu konu çok dallanıp budaklandı. Kimi 45 dakika süre diyor, kimi yüzde 25-30 kapasite diyor. 45 dakikada nasıl bir insan gelecek de tam teşekküllü bir restoranda servis alacak. Kaldı ki 45 dakikaya kadar risk yok, 45 dakikadan sonra artıyor gibi söylemler bilimsellikten uzak değerlendirmeler. O zaman çalışanlar ne yapacak, 45 dakikada bir vardiya mı değişecek?”

Dünya’dan Yener Karadeniz’in haberine göre; Güvenli Turizm Sertifikası konusunda Bilim Kurulu ve bakanlık ile görüşürken mesafe konusunda da anlaştıklarını bildiren Demirer, mesafeye göre herkesin kapasitesinin farklı olmasına dikkat çekiyor. Demirer, “Bu işin çözümü denetleme. Burada da devletin 120 bine yakın işletmeyi denetlemesinin imkanı yok. Güvenli Turizm sertifikası olan işletmelerin öncelikle diğerlerinden ayırıp vatandaşları buraya yönlendirmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunu duymak istiyoruz. Bu sertifikalar ile otellerimizi açtık, dünya kadar turist getirdik. Bu sene aynı sertifikalar ile 35 milyon turist bekliyoruz” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın