TGA dünyanın önde gelen turizm birliklerine üye oluyor

Türkiye’nin bir turizm markası olarak tanıtılması ve geliştirilmesinden sorumlu olan Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA), UNWTO, ICCA, ECM ve Medcruise gibi dünyanın önde gelen turizm kuruluşlarına üyeliğini başlattı. TGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Sözcüsü Erkan Yağcı yeni üyeliklerle ilgili, “TGA uluslararası düzeyde kabul edildi” dedi.

TGA’nın üyeliğini açıkladığı ilk kurum Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) oldu. Sorumlu, sürdürülebilir ve evrensel olarak erişilebilir turizmi teşvik etmekle görevli Birleşmiş Milletler’in uzman kuruluşu UNWTO’ya “bağlı üye” olarak kabul edilen TGA, kuruluşun tüm bilgi kaynaklarından ve işbirliği fırsatlarından yararlanabilecek.

TGA’nın bir diğer üyeliği de dünyadaki kongre ve uluslararası toplantı sektörünün en önemli ve en büyük organizasyonlarından biri olan ICCA (International Congress and Convention Association) oldu. 90 ülkede tamamı toplantı ve kongre sektöründe faaliyet gösteren 1.000’den fazla üyesi bulunan ICCA, küresel kongre pazarındaki tanınırlığı, iş ve bilgi paylaşımı ve yaygın iletişim ağı ile bu sektördeki en önemli yapılardan biri olarak gösteriliyor.

Avrupa Turizm Şehirleri Federasyonu ECM ise (European Cities Marketing) 32 ülkedeki 100 Avrupa şehrini temsil eden 110 üyesi olan bir örgüt. Avrupa merkezli şehir turizm ofislerinin yanı sıra kongre ve ziyaretçi bürolarının da üyesi.

TGA’nın üyeliğini açıkladığı son kurum MedCruise (Akdeniz Kruvaziyer Limanları Derneği). Akdeniz ve komşu denizlerde kruvaziyer endüstrisini teşvik etme misyonuyla yedi farklı ülkede 16 liman arasında bir işbirliği anlaşması ile 1996 yılında kurulan MedCruise, bugün Afrika, Asya ve Avrupa’da 21 ülkede 140’tan fazla limanı ve 34 özel üyeliği temsil ediyor.

“TGA uluslararası düzeyde kabul edildi”

TGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Sözcüsü Erkan Yağcı yeni üyeliklerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Uluslararası Kongre ve Fuarlar Derneği (ICCA), Avrupa Turizm Kentleri Federasyonu (ECM) ve Dünya çapında turizm sektörünün önde gelen kuruluşları olarak kabul edilen Akdeniz Kruvaziyer Limanları Derneği (MedCruise), TGA’nın çalışmalarının uluslararası düzeyde kabul edildiğinin de bir işaretidir. TGA’nın misyonu ‘Türkiye turizm sektörünü temsil etmek, yönetmek ve hizmet vermek. Bu üyelikler aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde kamu kurumları, özel şirketler, üniversiteler gibi önemli paydaşlarla fikir alışverişinde bulunmamız ve çeşitli ortak projeler yürütmemiz için kapılar açacak” dedi.

UNWTO, ICCA, MedCruise ve ECM ile ilgili yeni üyelikler ile; TGA, derneklerle birlikte kamu ve özel sektör arasındaki bağları güçlendirmek ve toparlanmayı sürdürme ve sektörü daha dayanıklı ve sürdürülebilir hale getirme ortak hedefi ile COVID-19 salgınının etkilerinden turizmin iyileşmesini sağlamak için çalışacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın