Raffles İstanbul dünya mutfağını misafirleriyle buluşturuyor!

Raffles İstanbul dünya mutfağını misafirleriyle buluşturuyor Raffles İstanbul Zorlu Center, Raffles otellerinin Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise ikinci oteli. Pan Asya mutfağının lezzetlerini sunan Isokyo, Rocca, efsanevi Long Bar, Lounge 6 ve Lavinia Lounge ve 5 O’clock Patisserie ile otel gastronomisinde çıtayı yukarılara taşıyan markayı mutfak mimarı Executive Chef Clinton Cooper’dan dinledik.

Şef Clinton Cooper, dünyanın çeşitli merkezlerinde 25 yılı aşkın zengin bir mutfak deneyimine sahip. Bugün Gastronomi Direktörü olarak Raffles Istanbul’un tüm Yiyecek ve İçecek operasyonlarını yöneten, ödüllü şef Cooper, Raffles İstanbul›un yemek deneyimine dinamik ve yenilikçi bir enerji getiriyor. “Biraz klişe gelebilir fakat mutfağa olan ilgim bana annem tarafından aşılandı” diyen Clinton, “Çocukluğumu düşündüğüm zaman anılarımın çoğunun mutfakta olduğunu anımsıyorum. Bu anılar zamanla hayatımda bir bütünlük oluşturarak güçlü bir kariyere dönüştü. Eğitimimi Yeni Zelanda’da gerçekleştirip daha sonrasında 13 farklı ülkenin en iyi otellerinde çalışarak kariyerime yön verdim. Şu an Raffles İstanbul’da çalışıyor ve İstanbul’u evim olarak tanımlıyorum” ifadelerini kullanıyor.

Isokyo’da öne çıkanlar

Başarılı şefin Raffles İstanbul’daki gerçekleştirdiği en büyük başarılarından biri de imza restoranı Isokyo. Öyle ki Isokyo başarılı şefin özel menüsü ve yemekleri ile 26 yıllık kariyer yolculuğunun bir yansımasını görebildiğimiz çok özel bir proje. Adını İstanbul ve Tokyo şehirlerinin birleşiminden alan Isokyo, İstanbul’dan Tokyo’ya uzanan bir coğrafyayı temsil eden Uzak Doğu’nun efsanevi mutfaklarını ve Batı gurme geleneklerinin en iyilerini bir araya getiriyor. Isokyo misafirlerinin merakla deneyimleyeceği menüde ton balığı tartar sandviç, Tayland ördek sosisleri, Isokyo’nun gözdesi dana etli bao bun slider ve Oshi Sushi, karides tava gyoza dumpling, çıtır yaban levrek, soya ile glaze edilmiş dana bonfile gibi lezzetler yer alıyor. Hindistan cevizli panna cotta ise farklı ve hafif lezzetler denemek isteyenler için ideal bir seçenek oluyor.

“Mutfak tarzımı klasik Fransız mutfağının Asya lezzetleri ile sıra dışı bütünleşmesi oluşturuyor”

“Yaşanan küresel durum ne yazık ki bizleri sınamaya devam ediyor” diyen Cooper, “Yöneticiler olarak bu süreci en efektif şekilde yöneterek kurallara ve yeni düzenlemelere uyum sağlamayı öğrendik. Raffles Istanbul olarak kaliteye verdiğimiz önemden asla feragat etmediğimiz için misafirlerimizin güvenliği bizler için en büyük öncelik olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Raffles Istanbul’da uyguladığımız üst düzey önlemler ile Allsafe ve Güvenli Turizm sertifikalarını almaya hak kazandık. Öte yandan ‘Wellness’ tabirini son 6-12 ay içerisinde daha sık duyar olduk. Bu düşüncenin önümüzdeki dönemlerde daha da ön plana çıkarak devam edeceği düşüncesindeyim. Diğer yandan kişisel olarak mutfak tarzımı klasik Fransız mutfağının Asya lezzetleri ile sıra dışı bütünleşmesi olarak nitelendirebilirim. Böylece yemeklerimizde Doğu’nun esintilerine fark ederek heyecan verici tabaklar bekleyebilirsiniz” diyor.

HyperFocal: 0

“Her zaman önümüzdeki sezon için yeni trendler belirlemeye çalışıyoruz”

Raffles İstanbul’un otelde konaklamayan misafirlerine restoranlarında hizmet verme durumu son yönergelere bağlı olarak yeniden başladı. Uygulanan yüksek hijyen standartları ile otellerin yiyecek içecek açısından daha çok tercih edildiğini vurgulayan deneyimli şef sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Mevsimsellik, yerel kaynaklı ürünler ve sürdürülebilirlik bizler için her zaman ön planda. Her zaman önümüzdeki sezon için yeni trendler belirlemeye çalışıyoruz. Yaptığımız işleri sürekli olarak geliştirmeye çalışan çok yaratıcı bir ekibim var. Öte yandan her zaman ileriye dönük çalışıyoruz ve şu anda Pazar Brunch’ımızın menüsünü yeniden tasarlıyor ve Isokyo’nun 4. sezon menüsü üzerinde çalışıyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın