Michelin yıldızlı sofralardan ‘kutuda şarap’ adımı

Bir kutu şarap; hızlı, kolay ve kullanışlı olabilir. Ama kabul edelim ki, pek klas değil. Tommy Banks tüm bu önyargıları yıkmak için sıra dışı bir adım atıyor. The Black Swan’ın süslü bardaklara konserve kutudan şarap döken ilk Michelin yıldızlı yer olmasını istiyor.

Şarap üreticilerinin çeşitlendirilmesi ve kaliteli şarabın daha sürdürülebilir ve çevre dostu saklama koşullarına sahip olması için Birleşik Krallık ‘teneke kutu’ seçeneğini konuşuyor. 250 ml’lik kutuların kolay saklanabilir ve taşınabilir olmasının yanı sıra alkol tüketimini azalttığı da belirtiliyor. Şarap sektöründeki bu yenilikçi düşüncelere kayıtsız kalmayan Tommy Banks, Black Swan’ın konserve kutuda şarap servis edilen ilk Michelin yıldızlı restoran olmasını istediğini söyleyerek Temmuz ayında ürünlerini piyasaya süreceğini açıkladı.

Kutuların şişeden daha az maliyetli olması, kaliteli şarapların daha uygun fiyatlara daha çok kişiye ulaşmasına da imkan sağlıyor. Banks, restoranında müşterilerin yarı fiyatına 70-80 sterlinlik bir şarabı deneyebileceklerini söylüyor. İyi şarapları teneke kutularda satmanın geri dönüşüme katkısına dikkat çeken Tommy Banks, akşam yemeğinde daha küçük miktarlarda daha kaliteli şaraplara para yatırmanın akıllıca olduğu görüşünde.

Şarap gibi geleneklerle dolu bir sektörde atılan bu yeni adımlar fazlasıyla merak uyandırıyor. Bakalım teneke kutular, şişeler karşısında arzu edilen ilgiyi yakalayabilecek mi?

Sosyal Medya'da Paylaşın