Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Yeme-içme sektörü turizm için çok önemli”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa’da Göbeklitepe gibi bir arkeolojik keşif yapıldığını; yerleşik hayat-inanç ve tarım konusunda insanlık tarihini yeniden yazacak nitelikteki bu keşfin, Şanlıurfa yöresini turizm açısından Mısır piramitleri kadar cazip hale getireceğini söyledi. Bakan Ersoy, turizmde “V” şeklinde yukarı yönlü bir çıkış olacağını bu yıl 31 milyon turist ve 23.3 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz yıl büyük zorluklar yaşayan ülke turizmini, yürütülen çalışmaları, hedefleri ve kültür projelerini değerlendirdi. Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile buluşmasında bir müjde de veren Ersoy, Şanlıurfa’da Göbeklitepe gibi bir arkeolojik keşif yapıldığını; yerleşik hayat-inanç ve tarım konusunda insanlık tarihini yeniden yazacak nitelikteki bu keşfin, Şanlıurfa yöresini turizm açısından Mısır piramitleri kadar cazip hale getireceğini söyledi. Bakan Ersoy, turizmde “V” şeklinde yukarı yönlü bir çıkış olacağını bu yıl 31 milyon turist ve 23.3 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini belirtti. Soruları da yanıtlayan Bakan Ersoy şunları söyledi:

Turizm hedefi

Pandemi öncesinde sezonda çok hızlı büyüyen bir sektör ve stratejimiz vardı. Ocak-Şubat verileri çok iyiydi. 58-60 milyon ziyaretçi hedefliyorduk. 34.5 milyar doların 41 milyarı geçeceği tahmin ediliyordu. Ancak pandemi sonrası uluslararası yolcu sayısı yüzde 80 daraldı. Rakip ülkelerimizde turizm gelirlerinde yüzde 88 daralma yaşandı. Buna rağmen biz, 15.5 milyon yolcu ve yüzde 70 daralma yaşadık. Sektörün stopaj-KDV ödemeleri 6 ay ertelendi. KDV, 1 Haziran 2021’e kadar yüzde 8’den 1’e düşürüldü. DÖSİM kiraları Mart ayına ertelendi. Kısa çalışma ödeneği sağlandı. Arazi kullanım bedelleri 2021 sonuna ertelendi. Konaklama vergisi 2021 sonuna ertelendi. Hızlı kredi destek paketleri devreye alındı. Erken rezervasyon geri ödeme kredisi sağlandı.

“Nisan ayı itibarıyla turizm sezonunun açılacağını düşünüyoruz”

Turizm Geliştirme Ajansı kurduk. Bu sene Türkiye turizm konusunda en etkili ve en yoğun kampanya yapan ülke oldu. Vaka sayısında günlük 2500’ün altına inmemiz gerekiyor. Buna inersek kırmızı noktadan çıkarız. Mart ayında 2 binin altına ineriz diye tahmin ediyoruz; Nisan ayı itibarıyla turizm sezonunun açılacağını düşünüyoruz. Tabi bu sadece bizimle alakalı değil. Diğer ülkelerdeki durum ve aşılama da önemli. 2019 rakamlarını 2021’de yakalama şansımız yok ancak “V” şeklinde bir çıkış bekliyoruz. Bu yıl 31 milyon turist ve 23.3 milyar doları geçeceğimizi düşünüyoruz. Pandemiden dolayı devredilen otel sayısı çok az. Devredilenlerin sıkıntısı pandemiden önceye dayanıyordu.

“Restoranlar, yeme-içme sektörü turizm için önemli”

Restoranlar, yeme-içme sektörü turizm için önemli. Spor salonlarındaki yoğunlukla, yeme-içme sektöründeki yoğunluk aynı değil. Biz, hiçbir kararımızı kendi başımıza almıyoruz. Bilim Kurulu’nun önerisi ve Sağlık Bakanlığı’nın görüşleri doğrultusunda alıyoruz. Beklentilerin üzerinde olumlu gelişmeler var. Aşılama da başlıyor. Biraz daha dişimizi sıkarsak, vakalardaki azalışla birlikte rahatlama tedbirleri hayata geçer.

“Mısır’ın Piramitleri neyse Şanlıurfa yöresi de bizim için öyle olacak”

Yeni Göbeklitepe kazısında sona gelindi. Muhtemelen Mısır’ın Piramitleri neyse Şanlıurfa yöresi de bizim için öyle olacak. Çok büyük arkeolojik keşiflerden biri orada yapıldı. Karahantepe kazısı ile sınırlı değiliz. Daha çok yayılacak bir alan. Tarihin sıfır noktası daha da genişleyecek. Güneydoğu’nun turizmde atağa geçeceği bir yüzü olacak. Yerleşik hayat-inanç-tarım bu alanda aynı şekilde devam ediyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın