“Kadınlar ve Gastronomi” Etkinliği Başkent Üniversitesi’nde Gerçekleşti

Farklı ülke şeflerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleşen “Kadınlar ve Gastronomi” etkinliği, Başkent Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. İspanya Ankara Büyükelçiliği’nin organizatörlüğünde düzenlenen etkinlik, Cervantes Enstitüsü ve Başkent Üniversitesi’nin iş birliği ile gerçekleşti.

İspanya, Slovenya ve Türkiye’den önemli kadın şefler Ankara’da buluştu. “Kadınlar ve Gastronomi” etkinliği için bir araya gelen şefler, Başkent Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelerek birlikte mutfak atölyeleri çalışmaları gerçekleştirdi. Şef Aylin Yazıcıoğlu, etkinlikle ilgili görüşlerini dile getirirken, “Gastronomide ‘Zeytinyağlılar’ başlığı altında başka bir Akdeniz Mutfağı yok. Zeytinyağılılarıyla dünyada farklı bir yerde bulunmamız gerektiğine derinden inanıyorum” dedi.

Organizasyonda; Slovenya’dan Sabina Repovz, İspanya’dan Maria del Dulce Jimenez, Mimunt Hamido ve Maria Jose San Roman ve Türkiye’den Aylin Yazıcıoğlu katıldı.

Etkinlik, İspanyol şef Maria Jose San Roman’ın “Sol Sostenible” (Sürdürülebilir Ben) adlı belgeselinin gösterimiyle başladı. Belgeselin ardından ise, şefler ve öğrencilerle birlikte mutfakta atölye çalışmaları gerçekleşti.

Etkinlikle ilgili Aylin Yazıcıoğlu, 5 kadın şefin burada beraber olma sebeplerinden bir tanesinin Maria Jose San Roman’ın kurduğu ve Türkiye’de de çok yakında çalışmalarına başlayacak olan ‘Mujeres Gastronomia’ olduğunu söylerken, İspanya ve Türk mutfağının çok yakın olduğunu dile getirdi: “İyi ürünün, Akdeniz’de yetişen ürünlerin, zeytinyağının öncelikle yemeklerde başrol oynadığı bir mutfaktan bahsediyoruz. Türkiye’de üründen şikayet ettiğimde Maria Jose San Roman’ın söylediği, 20 sene önce bizde de benzer sorunlar vardı. Ben umut ediyorum ki biz 20 sene beklemeyeceğiz. Bu birlikteliklerle deneyimlerimizi artırarak ülkemizdeki eksikleri tamamlayacağız. Zeytinyağı evet bizde de var ama iyi işlenmiş olanlar şu an ya el yakacak kadar pahalı ya da maalesef hatalı şekilde piyasada bulunuyor. Gastronomide ‘Zeytinyağlılar’ başlığı altında başka bir Akdeniz Mutfağı yok. Zeytinyağılılarıyla dünyada farklı bir yerde bulunmamız gerektiğine derinden inanıyorum” dedi.

Şef Yazıcıoğlu aynı zamanda Başkent Üniversitesi’ndeki kız öğrencilerin, erkek öğrencilerden fazla olmasını kendilerini mutlu eden bir unsur olduğuna değinirken, meslek hayatında da aynı eşitliği görmek istediklerini belirtti.

Sosyal Medya'da Paylaşın