José Andrés, Jeff Bezos’un bağışını iklim fonunda kullanacak

Şef José Andrés, kar amacı gütmeyen World Central Kitchen’da iklimle mücadele için 1 milyar dolarlık bir fon ayrılacağını duyurdu. Bahsi geçen fonda, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un Andrés’e bağışladığı 100 milyon dolarlık kaynak da yer alıyor.

Fon, ihtiyaç sahiplerine acil yardım sağlamak için çalışmasının yanı sıra iklim değişikliği ve gıda güvensizliği gibi konularla da mücadele edecek. Önümüzdeki on yıl içinde dağıtılması planlanan fonla ilgili konuşan José Andrés, “Bu aç insanların doyurulması için bir mücadele. Dünya liderlerinden daha fazla söz bekleyemeyiz. Şu an şiddetli bir aciliyete ihtiyacımız var” dedi.

World Central Kitchen CEO’su Nate Mook ise, 1 milyar dolarlık rakamın çarpıcı olsa da , vakfın halihazırda birçok farklı projede yardımlar yaptığını söyledi, “2020’de World Central Kitchen, felaketler ve Covid nedeniyle toplulukları beslemek için 250 milyon doların üzerinde para harcadı.”

José Andrés, yardım faaliyetlerinin yanı sıra yemek yoluyla hikayeler anlatacağı yeni bir medya şirketini de duyurdu. “Yıllardır José Andrés Media’yı başlarmak, yediğimiz yiyecekler aracılığıyla kim olduğumuza dair hikayeler anlatmak benim hayalimdi. Yemek içeriğimiz restoranlarımız kadar yaratıcı, eğlenceli, ilham verici ve özgün olacak” diyen Andrés, bu yeni proje için sabırsızlandığını söyledi.

Sosyal Medya'da Paylaşın