“Dünyanın en iyi peyniri” açıklandı

2021 yılının en iyi peyniri Dünya Peynir Ödülleri’nde belirlendi. 40’tan fazla ülkeden 4000’in üzerinde ürünü geride bırakan Olavidia, 2021 yılının en iyi peyniri seçildi. Yumuşan bir İspanyol keçi peyniri olan Olavidia hakkında konuşan jüri üyelerinden Jason Hinds, “Bu peynir bizi büyüledi ve kalbimi çaldı. Bu daha önce gördüğüm giçbir şeye benzemiyor. Görünüşü çok orijinal ve beni hayal kırıklığına uğratmadı. Gösterişsiz, baştan çıkarıcı, yumuşak, sıcak ve rahatlatıcı” dedi.  

Güney İspanya’nın Jaen şehrinde bulunan küçük bir aile işletmesi olan Quesos y Besos için bu büyük bir başarı, zira şirket sadece beş yıl önce peynir üretmeye başladı. Şirketin peynir üretiminden sorumlu olan Silvia Peláez galibiyetle ilgili “Yaptığımız her şey, işin adı Quesos y Besos (Peynir ve Öpücükler) dahil olmak üzere ailemize olan sevgimizden ilham alıyor. Bu yüzden bu çok özel bir an. Ailemizin özünü tüm peynirlerimize yansıtmayı misyon edindik” dedi.

Etkinlik organizatörü John Farrand’a göre, kazanan peynir Penicillium Candidum ile olgunlaştırıldı ve ortasından geçen kendine özgü bir zeytin çekirdeği tabakasına sahip. Peynir ödülleri diğer diğer ülkeler için de rekabet dolu bir mücadeleye sahne oldu. İşte 2021 yılının en iyi peynirleri:

  1. Olavidia – Quesos y Besos / İspanya
  2. Epoisses Berthaut Perrière – Savencia Fromage & Dairy / Fransa
  3. Eminence Grise – Tomme Chèvre Grise au Bleu – Van der Heiden Kaas BV / Hollanda
  4. Baracska semi-hard cheese – Csiz Sajtmuhely Kft / Macaristan
  5. Twentse Bunkerkaas Geit – Royal FrieslandCampina / Hollanda
  6. Camembeso – Quesos y Besos / İspanya
  7. Gorwydd Caerphilly – Trethowan’s Dairy Ltd / Galler
  8. Montana Intenso – MAAZ Cheese B.V. / Hollanda
  9. Gorgonzola Dolce DOP Caseificio Brusati – Caseificio Brusati / İtalya
  10. Vorarlberger Bergkäse über 10 Monate – Dorfsennerei Schlins-Röns und Umgebung eGen / Avusturya
Sosyal Medya'da Paylaşın