Hotel Caeli gastronomide çıtayı yukarılara taşıyor

Hotel Caeli, Toksöz Grup tarafından Eceabat’ta hayata geçiriliyor. Yedi çeşit Fransız cinsi şaraplık üzüm ve dünyanın en modern şaraphanesi projesi için hayata geçirilen otel fikri aslında bir restorana ihtiyaç duyulmasıyla doğuyor. Otelin Executive Chef’i Hakan Açıl, “Yapmış olduğumuz her tabakta ve kullandığımız her üründe hep aynı özeni gösteriyoruz” diyor.

Kariyerine 1996 yılında Ankara’da başlayan Açıl, çeşitli otel ve restoranlarda tecrübe kazandıktan sonra 2006 yılında Amerika’nın North Carolina eyaletinde şef olarak çalışmaya başlıyor. Sonrasında City and Guilds Institute of London’dan mutfak sanatları eğitimi alan ve Anadolu Üniversitesi’nde Konaklama İşletmeciliği okuyan başarılı ismin sonraki durağı Trilye Balık oluyor. Başarılı şef hikâyesini şu sözlerle anlatıyor: “JW Marriott Ankara otelinin açılış ekibinde görev aldım. Azerbaycan’ın Bakü şehrinde Quafkaz Grup otellerinde aşçı başı olarak görev aldım. The İstanbul Edition Otelde aşçı başı olarak çalıştım. Dorak Holding’e bağlı Kapadokya bölgesinde; Hilton, Ramada ve Kaya otellerinde mutfaklar koordinatörü olarak görev aldım. Ve çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştım.”

Hotel Caeli’de organik lezzetler
Hotel Caeli, all day dining hizmet veren bir restoran konseptine sahip. Üzüm bağları ve şarap üretimi ile ön plana çıkan otel, tek restoranla hizmet veriyor. Şarap-yemek eşleşmesine özen gösterdiklerini ifade eden Hakan Açıl, “Dili körleştireceğini düşündüğümüz güçlü baharatlar, fazla yağlı ve çok şerbetli tatlıları menümüzde kullanmamaya dikkat ettik. Restoranımız sabah kahvaltı, öğlen ve akşam a la carte servis veriyor. 40 dönüm arazi üzerine yayılmış zeytin, ceviz, badem, yaz ve kış ayı olmak üzere meyve ağaçları, aynı şekilde her sezonda değişen şef bahçemizde yetiştirilen sebzeler ve orman meyveleri, kendi çiftliğimizde oğlaklarımız ve bıldırcınlarımız organik olarak beslediğimiz keçilerimizin ve mandalarımızın sütünden hazırlamış olduğumuz ürünler menümüzü oluşturan ana etkenler… Bunların dışında deniz mahsullerinde günlük olarak denizden ne çıkmışsa onu servis ediyoruz. Kırmızı ette boz sığır ve kıvırcık kuzu gibi yerli ırkları tercih ediyoruz ayrıca kendi yetiştirdiğimiz oğlaklar menümüzde yer alıyor. Kayseri’den sucuk ve pastırma, Kars’tan kaşar ve gravyer, Bitlis’ten kara kovan balı, Konya Karaman’dan obruk peyniri gibi yerel ürünlere de yer veriyoruz” diyor.

En sevilenler
Hotel Caeli’nin sevilen lezzetlerine gelecek olursak şöyle sıralayabiliriz: Kendi havanlarının sütünden hazırlanan peynirler; manda mozarella, burrata, lavantalı manda, ricotta ve olgunlaşmamış peynir çeşitleri. Bunların dışında taze keçi peyniri ve naneli keçi hellim peyniri… Sezonunda çevre ormanlardan toplanan yabani mantar çeşitleri, Saroz Körfezi’nden ve Marmara Denizi’nden gelen boy ve sezonuna özen göstererek servis edilen; karavida, karides, kalamar, ahtapot, ıstakoz, canlı istiridye, kara midye, kum midyesi, böcek, torikten hazırlanan lakerda, olta balıkları da çok sevilirken; kırmızı et olarak, düşük ısıda pişirilen oğlaklar, boz sığır antrikot, patatesli mantı ve kemik suyu ile servis edilen boz sığır bonfile, kıvırcık kuzu kafes de misafirlerden tam not alıyor. Tatlılarda ise en çok tercih edilenler; peynir helvası, ayva tatlısı ve kabak tatlısı oluyor.

“Çoğu ürünümüzü kendimiz yetiştiriyoruz”
Önceliklerinin her zaman yaptıkları işte mükemmeli yakalamak olduğunu ifade eden Açıl sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Sürdürülebilir yüksek kalite mottosu ile çıktığımız bu yolda çoğu ürünümüzü kendimiz yetiştiriyoruz. Sadece otelimiz için değil Eceabat/Çanakkale bölgesini de gastronomi turizminde hak ettiği değere ulaştırmak için çalışıyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın