Gizli kalmış lezzetler Ankara’da tanıtılacak!

Yöresel yiyecekleriyle Gaziantep ve Elazığ’ın ardından üçüncü sırada yer alan Ankara mutfağının tanıtımı için harekete geçildi. İlk etapta şehirde gastronomi merkezi kurulması planlanıyor.

Akşam’dan Yelda Gökdağ’ın haberine göre, Ankara’da hem gastronomi turizmine öncülük etmek için hem de buradaki lezzetleri dünyaya tanıtmak için önemli bir proje hayata geçirilecek. İç Anadolu mutfağının tanıtımı amacıyla başkent Ankara’da gastronomi merkezi kurulacak. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz bu konu hakkında, “Türkiye’nin Lezzet Haritası’na göre Türkiye’ye özgü 2 bin 205 adet yöresel yiyecek ve içecek bulunuyor. Bölgeler arası sıralamada ise 455 çeşit yiyecek ve içecek çeşidiyle İç Anadolu Bölgesi birinci sırada gelirken, 291 özgün lezzete sahip Gaziantep ve 154 lezzete sahip Elazığ’ın ardından Türkiye’deki en zengin üçüncü il ise öllüğün körü, uruş kapama, Ankara tava, haside tatlısı gibi 93 çeşit yöresel yiyecek ve içeceğiyle Ankara” dedi.

“Kent Konseyimiz tarafından bir tavsiye kararı alındı”

Tüm dünyada yeni lezzetleri tatmak, üretim aşamasını gözlemlemek ve tadım etkinliklerine katılmanın popüler bir turizm faaliyetine dönüştüğüne dikkat çeken Yılmaz, “Bu sebeple Ankara yeme-içme kültürünün tanıtımının yapılacağı ve tüm ilçeleriyle yöresel ürünlerin tüm yıl boyunca yaşatılacağı bir gastronomi merkezi oluşturulmasını planlıyoruz. Buna ilişkin Kent Konseyimiz tarafından bir tavsiye kararı alındı ve bu konuya ilişkin detaylı bir rapor hazırlanması sonrasında süratle çalışmalara başlayacağız” dedi.

Ankara’nın her türlü gastronomi turistinin taleplerine yanıt verebilir bir kent olduğunu anlatan Yılmaz, “Ankara’da yeme içme sektöründe 8 bin 929 işletme, 66 bin 385 çalışanı ile hizmet veriyor. Pandemi öncesi olan 2019’da Ankara’yı 600 bin yabancı turist ziyaret etti. Gastronomi turizmi çalışmalarımız ile gelen turistlere Ankara’ya özgü lezzetler, bağbozumu etkileşimli etkinlikler, Türk mutfağı, dünya mutfağı, sokak satıcıları, fast-food zincirleri ve lüks restoranlarımızla hizmet vermeye hazırız. Hizmette de sağlıklı ve güvenli yeme-içmeyi ön plana çıkararak tüm dünya başkentlerine örnek olacak şekilde ‘Sağlıklı yiyecek, sağlıklı kent’ parolasını şiar edineceğiz” ifadelerini kullandı.

Turist yeme içmeye 157 dolar harcıyor

Yılmaz, ATO İktisadi ve Hukuki Araştırmalar Müdürlüğü tarafından hazırlanan Gastronomi Turizmi Raporu’na göre küresel çapta gastronomi turizminin 2024 sonuna kadar yüzde 6.53 büyüyerek, 416 milyon dolar seviyesine yükseleceğini belirtti. Küresel gastronomi turizminde yüzde 40 ile en büyük paya sahip bölgenin Asya Pasifik olduğunu anlatan Yılmaz, “Küresel gastronomi turizminde en büyük paya sahip ülkelerin başında ise yüzde 11.25 ile Almanya gelirken, bu ülkeyi Fransa, Hindistan ve Çin takip ediyor” diye konuştu. TÜRSAB gastronomi turizmi raporuna göre ise Türkiye’ye gelen bir turistin yeme-içmeye ortalama 157 dolar harcadığını belirten Yılmaz, “Yabancı turistlerin yüzde 93,2’si ikamet ettikleri ülkeye döndüğünde çevresini Türk mutfağı hakkında bilgilendireceğini belirtiyor” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın