Belçika’nın En Meşhur Çikolatacıları

Belçika, çikolata severler için muhteşem bir seçenek. Belçika çikolatası artık tüm dünyada mevcut olsa bile otantik Belçika çikolatalarını ana vatanında deneyimlemek bütün çikolata severlerin hayali olsa gerek. Bu küçük Avrupa ülkesi, tahmin ettiğinizden çok daha fazla butik çikolatacıya ev sahipliği yapıyor. Belçika’ya gittiğinizde uğramadan geçmemenizi önereceğimiz birbirinden meşhur çikolatacıları derledik.

  • Chocolataier Burie – Antwerp

Brussels Express‘e göre, Burie’nin sahibi olan aile aslen Oostende’den göçmüş. Ailenin sunduğu ürünler o kadar seviliyor ki gerçek bir Antwerp çikolatacısı olarak kabul görüyorlar. Mekan, el yapımı çikolatadan heykeller, eller ve elmaslar ile damağa olduğu kadar göze de hitap ediyor.

  • Bruyerre Brüksel

Bruyerre 1909’da açılıyor ve şu anda dünya çapında 38 ülkede çikolata satıyor. Bruyerre’yi diğer çikolata markalarından farklı kılan unsurlardan biri, üç aylık raf ömrüne sahip olmaları. Ayrıca pralinlerinde hurma yağı kullanmaktan da kaçınan marka üretimlerinde sadece üstün kaliteli malzemeler ve %100 saf kakao yağı kullanılıyor.

  • Yuzu – Gent

Belçika’nın saklı cenneti Gent’te bulunan Yuzu, çikolata yapma sanatını tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Gent’in gözdelerinden biri olan mekan, yerel çikolata üreticisi Nicolas Vanaise’nin deneysel kreasyonlarını sergileyen bir çeşit çikolata galerisi olarak da hizmet veriyor. Vanaise, sıra dışı ikramlar yaratmak için alışılmışın dışında tatları ve dokuları birleştiriyor. Örneğin, çikolatayı hardal, tuz, kekik ve tütün gibi şaşırtıcı tatlarla birleştiren pralinleri gibi.

  • Dumon Artisanale Chocolatier – Bruges

Pazar meydanı yakınında merkezi bir konumda bulunan bu aile işletmesi, Belçika’daki diğer bazı prestijli çikolatacılara kıyasla çok uzun bir geçmişe sahip değil. Ancak son 20 yılda, usta çikolata üreticileri olduklarını kanıtlayan işlere imza atıyorlar. Bruges‘ün sevilen çikolatacısı, artizan çikolataları, figür çikolataları ve sezona özel üretilen çikolataları ile meşhur.

  • Wittamer – Brüksel

Üç kuşaktır aynı aile tarafından işletilen Wittamer, yılın her dönemi dünyanın farklı yerlerinden gelen gurmeleri ağırlıyor. Çikolatacılarıyla meşhur Place du Grand Sablon‘da konumlanan mekan, 1910 yılına uzanan köklü geçmişi ve efsaneleşmiş ürünleriyle şöhretini Belçika sınırları dışına taşıyarak dünyanın en iyilerinden biri olarak gösteriliyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın