Antalya’da restoran sahipleri “kademeli normalleşmeden” memnun kalmadı!

Antalya’da işletme sahipleri açıklanan kademeli normalleşmeden memnun kalmadı. 1 Haziran’a kadar sadece paket servise izin verilen restoran ve kafe işletmecileri “Önlemler sadece restoran ve kafeler üzerinden alınamaz” dedi.

İÇİŞLERİ Bakanlığı, valiliklere “Kademeli Normalleşme Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, Bugün sabah 05.00’ten 1 Haziran Salı günü saat 05.00’e kadar kademeli normalleşme dönemi tedbirleri uygulanacak. Açıklanan normalleşmeye göre kafe ve restoranlar sadece paket servisi yapacak. Açıklanan yeni karar ise kafe ve restoran işletmecilerini de memnun etmedi. Lara Balık işletmecisi ve Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Üyesi Erdal Atılgan, hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, 25 işletme sahibinin bu süreçte intihar ettiğini vurgulayarak aşılanmayı beklediklerini ve normale dönmeyi istediklerini söyledi.

“25 kişi intihar etti”

Atılgan “Alınan ve açıklanan kararlar, işletmeci için bir hayal kırıklığı. Çünkü biz bir sene içinde yedi aydır kapalı olan yerlerden bahsediyoruz. Bu işletmeler 12 ayın 7’sinde kapalı kaldılar. İşletmelere devlet desteğinin en az olduğu ülke ne yazık ki biziz. Avrupa’daki diğer uygulamalara bakılınca kararlar alınıp kapatılmış ama onlara devletleri çok ciddi destek verdi. Bizde ise durum bunun tam aksine işletmeler batsın diye bakılıyor. Birkaç ay içinde 25 işletme sahibi intihar etti. Bu öyle dile kolay bir olay değil, bu insanlar çaresizlikten iş yerlerine ve evlerine gelen hacizlerden bunalmış durumda” dedi.

‘Hükümet politikası’

Bütün krizi ve sıkıntıyı esnafın çektiğini kaydeden Atılgan, “Bu hükümetin yaptığı en büyük hata. Önlemler sadece restoran ve kafeler üzerinden alınamaz. Bu açıkçası hükümet politikasıdır. Hükümet bu anlamda istenilen girişimi zamanında yapamadı. En az ülkenin yüzde 50’si aşılanmalıydı ve normalleşmeye geçilmeliydi. Açıklanan tedbirler kademeli normalleşme bizi mutlu etmedi. Biz esnafın da aşılanarak her yerin açılmasını ve normale dönülmesini bekliyoruz. Yapılan açıklamalarla yine hayal kırıklığına uğradık. Dayanacak ne maddi ne de manevi gücümüz kalmadı” açıklamasını yaptı.

Sosyal Medya'da Paylaşın