Yıldız şeflerin nefes kesen lezzet şovları Worldfood İstanbul’da olacak!

Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan WorldFood İstanbul bu sene, Aşçılar Derneği İş Birliği ve Öztiryakiler Mutfak Sponsorluğunda tasarladığı SHOW MUTFAĞI kapsamında Aşçılar Derneği’nin ünlü şeflerini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK’in eğitmen kadın şeflerini ve Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışması “All Stars” Şeflerini ağırlıyor.

“Yıldız Şeflerin Nefes Kesen Lezzet Showları” çatısı altında; Aşçılar Derneği şefleri, fuar katılımcısı firmaların tedarik edeceği ‘Coğrafi İşaretli Ürünlerle’ tabaklarını hazırlarken İSMEK’in kadın şefleri ‘Hayatı Tatlandıran Renkli Dokunuşlar’ konseptleri ile sunumlar gerçekleştirecek.

FOOD ARENA Etkinlikleri kapsamında 9, 11 ve 12 Eylül tarihlerinde SHOW MUTFAĞI’nda HoReCa (Otel/Restoran/Kafe) sektörünün önemli şefleri üç güne özel üç konseptle yeni tarifler ve teknikler deneyecek, mutfak profesyonellerine kendi tüyolarını aktaracak. Show Mutfağı; Aşçılar Derneği iş birliği ve Öztiryakiler’in mutfak sponsorluğunda, Kütahya Porselen’in tabak sponsorluğunda, Sedef Fuar Hizmetleri’nin ise mutfak kurulum sponsorluğunda düzenlenecek ve katılımcı firmaların ürün tedarikiyle desteklenecek.

Coğrafi işaretli ürünlerle yıldızlaşan şef tabakları WorldFood İstanbul’da olacak

Türkiye’ye ait Coğrafi İşaretli Ürünlerin gastronomi dünyası ve gıda sektöründe her geçen gün daha da önem kazanıyor. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun bilgilerine göre Türkiye’de 2020 sonu itibarıyla çıkarılan haritalara göre 633’ü coğrafi işaret alan, 694’ü de başvuru aşamasında olan ürün bulunuyor. Bu ürünlerin en azından 5 tanesi Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret alırken, 15’ten fazlası da başvuru aşamasında bekliyor.

Coğrafi işaretli ürünlerin %80’ine yakınının gıda ürünü olması da, gastronomik çeşitlilik ve markalaşma yolunda Türkiye’nin büyük avantajları olduğunu gösteriyor. Aşçılar Derneği’nin Show Mutfağı kapsamında fuarda yer alacak şefleri, bu konuya dikkat çekmek ve Türk mutfağının uluslararası anlamda tanınması amacıyla tabaklarını, coğrafi işaretli ürünlerle hazırlayacaklar.

Sosyal Medya'da Paylaşın