Yeme-içme sektörü destek bekliyor

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında restoran ve kafe işletmeciliği, yeme-içme sektörü geliyor. Yeniden kapanmak zorunda kalan sektör, devletten destek bekliyor. KDV, stopaj, kira, geri kazanım katkı payı bu beklentilerin başında yer alıyor.

Koronavirüsün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılmaya devam etmesiyle restoranlara yeniden kapanma kararı geldi. Böylece pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen yeme-içme sektörü ayakta kalmak için çözüm önerileri arıyor. Sektör temsilcileri, bu çözüm önerilerini konuşmak için zoom platformunda bir araya geldi.

Virüsle mücadele

İstanbul Ticaret Odası’ndan Müge Biber’in haberine göre; Toplantının başkanlığını yapan İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, “İTO ailesi olarak çok dikkatle gündemi takip ediyoruz. Virüsün en fazla etkilediği sektörlerin başında da hizmet sektörü geliyor. Yeme-içme, turizm, eğitim, lojistik, ulaştırma gibi alanlarda ciddi manada sıkıntılar yaşıyoruz. Umarız, en kısa sürede bu işin içinden en zararsız halde çıkarız” dedi.

Yılsonuna kadar yüzde 1

Toplantıda söz alan sektör temsilcileri, kısıtlamalar ile beraber paket servis saatlerinin tam olarak belirtilmemesinin bir kargaşaya yol açtığını söyledi ve bu konuda daha net açıklama yapılmasını dile getirdi. Ayrıca bu dönemde en çok zarar gören sektör için devletin KDV, stopaj, kira ve Geri Kazanım Katkı Payı (GEKAP) gibi kalemlerde yeniden düzenleneme yapılmasını talep eden temsilciler, “KDV’nin 2021 yılı sonuna kadar yüzde 1 olarak devam etmesini istiyoruz” mesajı verdiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde başlatılan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’na sahip olan restoranların kısıtlamada bir ayrıcalığının olması gerektiğini söyleyen sektör mensupları, “Açılışta bu belgeyi almış restoranlara öncelik verilmeli” talebinde bulundu.

Sosyal Medya'da Paylaşın