USLA yepyeni Kanyon projesiyle bir ilke imza atmaya hazırlanıyor

Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi yani kısaca USLA, 10 yılı aşkın süredir sektöre donanımlı ve başarılı mezunlar yetiştiriyor. Sahip olduğu uluslararası sertifikayla mezunlarına yurt dışında da kariyer imkanı tanıyan Akademi, şu sıralar 2022 yılında Kanyon’da hayata geçecek dev bir projeyle gündemde. Akademinin sahip olduğu ayrıcalıkları ve yeni dönem yatırımlarını USLA Genel Koordinatörü Hülya Acar ile konuştuk.

Usla sanılan aksine sadece bir yemek okulu değil. 10 yılı aşkın bir süredir otelcilik ve yiyecek-içecek sektöründe sertifikalı ve diplomalı eğitimler veriyor. Dünyada 30 yılı aşkın, bu alanda oldukça önemli bir okul olan “American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS)”un İstanbul kampüsü ve Türkiye’nin önemli uluslararası otel işletmeciliği ve aşçılık akademileri arasında yer alıyor. Bu detayların kariyer hedefini doğru yönlendirmek isteyenler için oldukça önemli bir referans olduğunu söyleyen USLA Genel Koordinatörü Hülya Acar, “Öğrencilerimize çok uluslu ve çok kültürlü bir ortam sunuyor, onlara maksimum donanımla eğitim veriyoruz. Sürekli gelişen ve büyüyen otelcilik, yeme-içme sektörünün dinamiklerini en güncel şekilde aktarıyor, profesyonellik ve kaliteli hizmet anlayışı noktasında en önemli donanımı sunuyoruz. USLA olarak tedarikçilerimize ve iş ortaklarımıza da önem veriyoruz ve öğrencilerimizin en doğru partnerleri, ekipmanları, çözüm ortaklarını tanımaları için özen göstererek iş birliklerimize imza atıyoruz” diyor. Uzman eğitmen kadrosuyla öğrencilere farklı kültürleri keşfetme fırsatı sunan USLA, çeşitli atölyelerle de bu deneyimi destekliyor. Tüm bunların bireysel ya da kurumsal anlamda gerçekten de önemli bir tecrübe kattığını söyleyen Hülya Acar, eğitimlerin sadece kariyer amaçlı olmanın çok ötesinde olduğunun altını çiziyor, “Yaşınız kaç olursa olsun, şayet otelcilik ve yiyecek-içecek sektöründe bir kariyer edinmek istiyorsanız, bunun da hem Türkiye’de hem de uluslararası geçerliliği olan bir eğitim olmasını önemsiyorsanız ya da kariyer değil amacım, doğru insanlar, doğru eğitmenlerle beraber yeni lezzetler keşfetmek ve bu konuda da iyi olmak istiyorum diyorsanız güvenle katılacağınız atölyelerin adresi ve akademisi olarak USLA’da tüm bunları bulabilirsiniz.”

“Sektörün en önemli eksiği ağırlama ve servis alanında”

USLA, sektördeki profesyonel servis ve lezzet uzmanları konusunda yaşanan eksiklik ve bu anlamda eğitim almak isteyenlerin uluslararası standartta ve donanımda akademi arayışı üzerine kuruldu. Ancak Hülya Acar’a göre, günümüzde hala sektörün çok önemli bir eksiği var, o da ağırlama ve servis alanında, “Şu an sektörde yaşanan çok önemli bir eksiklik var ve müşteriler de, işletmeler de bundan çok muzdarip; ağırlama ve servis… Bu konuda USLA olarak hemen bir şeyler yapmamız gerekiyordu ve yaptık da… Sezi Kalkavan önderliğinde yürütülen bu eğitimimizde, ağırlama sektörünün tüm kademeleri için yiyecek-içecek yöneticiliği, servis ve hizmet kültürü, misafir ilişkileri başlıklarında profesyoneller yetiştirmeyi ve geliştirmeyi amaçlıyoruz. Tüm eğitimlerimizi, danışmanlıklarımızı teorik bilgilere ek olarak, saha gezileri, sektör araştırma ödevleri, interaktif çalışma gruplarıyla uygulamalı olarak yürütüyoruz. Her şeyin hızlıca değiştiği, düzensizleştiği dönemlerden geçerken servis ağırlama sektörü de bundan etkileniyor.” Tüm kademelerde servis ve hizmet eğitimleri verirken, hizmet sektörü yöneticilerinin artık liderlik yetkinlikleriyle donatılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Acar, bunun bir adanmışlık meselesi olduğunu söylüyor, “Bir masaya nasıl servis açacağınızı veya kahveyi kaç derecede servis etmeniz gerektiğini bilgi düzeyinde bilirsiniz, tüm ekibe öğretirsiniz ancak misafir memnuniyetini sağlayan şey ekiplerinizdeki adanmışlık olur. Marshall Goldsmith hepimize ilham veren kitabından ‘Seni buraya getiren şey, buradan ileriye götürmeyecek” diyor. Kaptan da, gemi de hep birlikte kurtulsun istiyoruz biz…”

Uzman eğitmen kadrosu ve uluslararası sertifikalarla global bir eğitim sunuyor

USLA Akademi profesyonellere yönelik eğitimler vermesinin yanı sıra bireysel ve kurumsal atölyelere de ev sahipliği yapıyor.  Şu an hizmet kapsamını biraz daha geliştirmek üzere çalışan akademi, yakında Kanyon projesi ile büyük ses getirmeyi hedefliyor.

Eğitmenleriyle ve uluslararası geçerliliğe sahip eğitimiyle USLA, bu alanda kariyer yapmak isteyenler için öncelikli tercih sebebi. Eğitmen kadrosunun liderliğini Cenk Akkaya üstleniyor, “Eğitmen kadromuzun önderi, alanında rüştünü ispatlayan Cenk Akkaya; iyi bir şef olmak iyi bir şef eğitmeni olduğunuz anlamına gelmez. Hele ki uluslararası geçerliliği olan bir eğitimden bahsediyorsak. Cenk Akkaya bu konuda gerçekten önemli bir referans… USLA’nın uzmanlığı ile her biri alanında uzman ve birbirinden kıymetli, yaklaşık 20 kişilik eğitmen kadrosu da bizim en büyük farklarımızdan…”

USLA eğitimlerinin hepsi MEB sertifikalı. Ayrıca, American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS) sertifikasına sahip olması da USLA’yı ayrıcalıklı kılıyor. Zira, bu sertifikaya sahip olmak için kurumların alt yapı, kültür ve eğitim alanında birçok kritere uygun olması gerekiyor. Bu sertifika sayesinde USLA mezunları sadece Türkiye’de değil, ABD, İspanya ve Portekiz’de de çalışma imkanı buluyorlar.

USLA’nın dev projesi 2022’de hayata geçiyor

USLA’nın sıradaki projesi Kanyon’da hayata geçecek. Daha güncel ve dinamik bir platformda çalışmalarını sürdürmeyi hedefleyen Akademi, 2022 yılı için yeni yatırımının hazırlıklarını sürdürüyor. Kanyon’da 1400 metrekarelik bir alana sahip olacak olan USLA, öğrencilere ve gastronomi tutkunlarına özel bir yaşam alanı sunacak. Yeni projeyle ilgili detayları paylaşan Hülya Acar, “Bu yaşam alanında, var olan öğrencilerimizi, Kanyon’da zaman geçirenleri, eğitimlerimizi ve atölyelerimizi merak eden hedef kitleyi, atölye katılımcılarını ağırlıyor olacağız çünkü bu çatı altında eğitim sınıflarımız, atölyelerimizin yanı sıra tam kapsamlı bir restoran, patisserie ile beraber öğrencilerimizin sosyalleşebileceği alanlar gibi çok yönlü, adeta donanımlı bir kampüs, bir yaşam alanı havası yaratacağız. İş birliği yaptığımız markaların en yeni ve en özel ürünleri için tasarladığımız alanlar, kendi ürettiğimiz lezzetlerle ile de çok keyifli bir alışveriş deneyimi de yaşatacağız. Açıkçası Kanyon projemiz ile kendi kulvarımızda bir ilki gerçekleştirecek ve alanımızda yepyeni bir bakış açısının öncüsü olacağız” diyor.

USLA eğitimleri her yaştan gastronomi meraklılarını buluşturuyor

Gastronomiye olan ilgi günden güne artıyor. USLA Akademi Genel Koordinatörü Hülya Acar’a göre bu alana olan eğilim sadece gençlerle sınırlı değil, “İnanır mısınız şöyle bir yanılgı var gastronomide profesyonelleşmek isteyenler sadece gençler; hayır değil… Aksine kariyerinde yepyeni bir dönüm noktası yaşamak ve artık gastronomiye uzmanlaşarak yönelmek isteyen o kadar çok insan var ki… Eğitim dendiğinde sadece üniversite çağındaki gençlerin katılacağı bir şey sanılıyor ama değil! Şayet kariyer hayatınıza gastronomi tarafında adım atacaksanız ya da kariyerinizi değiştirip gastronomiye yönelecekseniz en donanımlı ve en doğru eğitimi almanız önem taşıyor. Bu sayede sürdürülebilir bir mesleğiniz olur, kendi işletmenizi kursanız da, ileride kurmayı düşünüyorsanız da ayakları yere sağlam basan, kar eden ve devamlılığı olan bir ilerleyişiniz olur. Bir de sebat etmek, sabırlı olmak, bu işi gerçekten sevmek çok önemli; çünkü yaptığınız işi seviyorsanız bu enerji yansıyor, size başarıyı da beraberinde getiriyor.”

USLA Akademi’de Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık, Uzun Dönem Pastacılık ve Ekmekçilik, Girişimcilere Özel Aşçılık ve İşletme Yönetimi, Yiyecek – İçecek İşletmeciliği, Profesyonel Bar ve Miksoloji Eğitimi, SCA Sertifikalı Barista Eğitimi, İleri Seviye Pizza Eğitimi, Mutfağa İlk Adım Aşçılık, Mutfağa İlk Adım Pastacılık ve Ekmekçilik, Servis ve Ağırlama, IYT Superyacht Chef / Yat Aşçılığı ve Master Şef eğitimleri veriliyor. Hepsi MEB ve AHA-IHMS sertifikalı olan bu eğitimler, mezunlarına yepyeni bir dünyanın kapısını aralıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın