TÜROB Başkanı Müberra Eresin: “Oteller tarihin en sakin yılbaşı akşamını geçirecek”

Otelciler, İçişleri Bakanlığı’nın otellerdeki yılbaşı kutlama programlarına yönelik çıkardığı genelgeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın otellerdeki yılbaşı kutlama programlarına yönelik çıkardığı genelgeye turizmcilerden destek geldi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, “Misafirlerimiz eğlenmeye değil dinlenmeye gelecekler. Bizim zaten sloganımız buydu. Sağ olsun devletimizin söylediği de benim sözlerimle hem fikir oldu. Canlı müzik olsa da olur, olmasa da olur. dedi.

Karar sonrası rezervasyon konusunda Limak oteller olarak herhangi bir iptalin bulunmadığını belirten Kavaloğlu, “Herhangi bir kaybımız yok. Yeni rezervasyon gelişinde bir sıkıntı yaşanacaktır. Bunu kabul etmek lazım. Eğlenmek için gelecek misafir profili de, bu zamanda yolculuk yapmamalı. Dinlenme fikrinde hem turizmcilerin hem de misafirlerin hem fikir olmasını rica ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Genelgeyle durum netleşti, oteller tarihin en sakin yılbaşı akşamını geçirecek”

TÜROB Başkanı Müberra Eresin genelgeyle ilgili Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundu. Eresin şu ifadeleri kullandı: “Her zaman belirttiğimiz gibi insan sağlığı önceliğimiz ve bunun bilincinde olarak, otoriteler tarafından alınan tüm kararları destekliyoruz. Bu anlamda İçişleri Bakanlığı tarafından çıkan genelge durumu netleştirmesi açısından son derece olumlu olmuştur. Yılbaşı dönemi ne kadar sakin geçerse geçsin, konaklama sektörü, otelde konaklayan misafirleri için rutin faaliyetlerine devam edecektir.

Şu anda zaten ”Güvenli Turizm Sertifikası” esasları doğrultusunda sadece otellerde konaklayan misafirler için yemek servisi yapılabiliyor, dolayısıyla yılbaşında yerli misafir beklentisi içinde değildik. Yılbaşını evleri dışında geçirmek isteyenlerin otellerde, sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle bir talep oluşturması beklenen bir durum da değildi.

Bunun yanında yabancı turist trafiğinde çok az da olsa bir talep canlanması bekliyorduk ancak Avrupa’da mutasyona uğramış Kovid 19 haberleri ve alınan yeni tedbirler nedeniyle gelen son hava trafiği kapatmalarıyla bu artışın da gerçekleşmesini beklemiyoruz. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oteller bu yılbaşı belki de tarihin en sakin yılbaşı akşamını geçirecekler.”

Sosyal Medya'da Paylaşın