The Best Chef Awards sahiplerini buldu! Yılın en iyi şefi Foodinlife kapak konuğumuz Dabiz Muñoz oldu!

Yılın en iyi şeflerinin belirlendiği, dünyanın en prestijli gastronomi ödüllerinden biri olan The Best Chef Awards, dün gece Amsterdam’da gerçekleştirilen muhteşem bir etkinlikle yıldız isimleri bir araya getirdi. Yılın Top100 listesinin bir numarasına dünyaca ünlü DiverXo markasının başarılı şefi Dabiz Munoz yerleşti. Foodinlife’ta özel bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Dabiz Muñoz ile bu özel gecede bir araya gelerek mutluluğunu paylaştık. 

Yılın en iyi şeflerinin sıralandığı Top100’ün zirvesine yerleşen Dabiz Muñoz’un ardından ikinci sırada İsveçli şef Björn Frantzén ve üçüncü sırada da San Sebastian’daki Mugaritz’den Andoni Luis Aduriz yer alıyor. Geçtiğimiz yıl listede 45. sırada bulunan Aduriz, bu yıl büyük bir sıçramayla 3. sıraya yükseldi. İşte dünyanın en prestijli gastronomi ödülünü kazanan yılın şefleri:

The Best Chef Top100 Ödülü: Dabiz Muñoz – İspanya

The Best Chef Yükselen Yıldız Ödülü: Fatmata Binta – Sierra Leone

Fatmata Binta, genç yaşına rağmen gastronomi dünyasındaki yeteneği ve hızlı ilerleyişi ile bu ödüle layık görüldü.

The Best Chef Fol-LOVERS Ödülü: Manoella “Manu” Buffara

Bu ödül, The Best Chef’in sosyal medyadaki takipçilerinin oylarıyla belirleniyor.

The Best Chef Pastacılık Ödülü: Masa Salopek – Slovenya

Yılın en iyi pasta şefini belirleyen ödül, bu yıl Masa Salopek’e verildi.

The Best Chef Yemek Sanatı Ödülü: Vicy Lau – Çin

Bu ödül, tüm şefler arasında en iyi sanatsal çalışmalar yapan kişiye veriliyor.

The Best Chef Gurme Ödülü: RIJKS – Amsterdam (Ev sahibi şehir)

Joris Bijdendijk (Yönetici Şef), Ivan Beusink (Mutfak Şefi) ve Yascha Oosterberg (Mutfak Şefi) ev sahibi şehir Amsterdam’daki en iyi restoran ödülünü kazandı.

The Best Chef Yeni Başlangıç Ödülü: Henrique Sa Pessoa – Portekiz

Bu kategori ödülü, tüm yeni adaylar arasında en yüksek dereceye ulaşan şefe veriliyor.

The Best Chef Şeflerin Seçimi Ödülü: Björn Frantzen – İsveç

Bu ödül, diğer tüm şefler tarafından en çok oy alan şefe veriliyor.

The Best Chef Bilim Ödülü: Joan Roca – İspanya

Araştırma, deneysel teknikler ve dönüşüm konusunda üstün olan şeflere verilen bu ödül, bu yıl Joan Roca’ya takdim edildi. Joan Roca, geçtiğimiz yıllarda Gastromasa’nın da konuğu olmuştu.

The Best Chef Efsane Ödülü: Alfonso Iaccarino – İtalya

Artık mutfakta aktif olarak şeflik yapmayan, ancak gastronomi dünyasında hala çok önemli bir etkiye sahip olan şeflere verilen bu ödül, ustalara saygı niteliğinde.

The Best Chef Pizza Şefi Ödülü: Franco Pepe – İtalya

Bu ödül dünyanın en iyi pizza şefini belirliyor.

2020’de pandemi nedeniyle sanal ortamda gerçekleştirilen tören, bu yıl ‘Back to Live. Back to Reality’ sloganıyla büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Mutfak dünyasının en etkili isimleri, gastronominin en iyilerini kutlamak için Amsterdam’da bir araya geldi. Bu  yılki listede yer alan 29 ülke arasında en yüksek performansı gösteren ülke, 15 şefiyle ödüle layık görülen İspanya.

The Best Chef Awards’da yılın en iyi şefi seçilerek zirveye yerleşen Dabiz Muñoz , “The Best Chef Awards’da birinci olmak en büyük mutluluktur. İnanılmaz bir gurur ve sorumluluk. Benim için The Best Chef Awards bugün dünyanın en prestijli yayınlarından biridir ve böyle özel bir ödül, uzun yıllara dayanan yaratıcılığın, özverinin, tutkunun ve sıkı çalışmanın takdir edildiği bir rüyanın gerçekleşmesidir. Xo dünyasındaki son yıllar çok yoğun ve zordu, ancak ekibim ve ben bunun sadece başlangıç olduğu ve en iyisinin henüz gelmediği konusunda netiz. Görünürde sınır yok,” diyerek yaşadığı mutluluğu paylaştı.

Yemek tutkunlarının yakından takip ettiği The Best Chef, dünyanın dört bir yanında en iyi yemek deneyimlerini yaratan yetenekli şefleri ve restoranları bir araya getiren küresel bir proje. Farklı kültürler ve yeni nesil deneyimlerin aktarıldı bu alan gastronomi alanındaki gelişmelere de ilham kaynağı oluyor.

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın