Şef Klopotenko, Borş çorbasını tüm dünyaya tanıtacak

Dünyaca ünlü pancar çorbası Borş, Ukrayna tarafından UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Mirası” için resmen aday gösterildi. Ukrayna, UNESCO’nun kararı iki yıl içinde onaylamasını bekliyor. Bu süre zarfında Ukraynalı şef Ievgen Klopotenko, Borş’u sadece Ukrayna’da değil, tüm dünyaya tanıtacak.

Euronews’in haberine göre, “Borş Çorbası” geleneksel bir pancar ve lahana çorbasıdır ve yakında resmi olarak Ukrayna’nın kültürel mirası olarak kabul edilmesi öngörülüyor. Şef Klopotenko, Borş’un Ukraynalılar için bir yemekten daha fazlası olduğunu, ulusal kimliğin bir parçası olduğunu kanıtlamak için UNESCO’ya yaptığı başvurunun kanıtlarını toplamak için bir sivil toplum örgütü kurdu.

Geçen yıl şef Ievgen Klopotenko yetkilileri Borş’u aday göstermeye ikna etmeye çalışmıştı. Ancak bu, birçok yerde adı Rus çorbası ile eş anlamlı olduğu için tartışmalara neden oldu. Rus yetkililer, pancar çorbasının “Rusya’nın en ünlü ve sevilen yemeklerinden biri ve geleneksel mutfağın bir simgesi” olduğunu söylediler. Klopotenko ise “Ukrayna’dan birçok şey alındı, ancak pancar çorbamızı almayacaklar” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medya'da Paylaşın