İstanbul’un Yeni İtalyanı: Visorante

Ortaköy’de son günlerde İtalyan esintileri esmeye başladı. Bu esintiler, Crowne Plaza Otel’in teras katındaki Visorante’den geliyor. Bir GEN Group projesi olan Visorante, İstanbul’un en iddialı İtalyan restoranlarından biri olarak kendisini ön plana çıkarıyor. Bu mekânın atmosferini, lezzetlerini ve ileriye dönük planlarını GEN Group Kurucu Ortağı Alper Karavar ile konuştuk.

İstanbul geçtiğimiz günlerde yeni bir İtalyan restoranına kavuştu: Visorante. Ortaköy’de bulunan Crowne Plaza Otel’in terasında konumlanan restoran, bir GEN Group projesi. Boğaz manzarasına karşın leziz İtalyan mutfağını sunan mekânı, GEN Group Kurucu Ortağı Alper Karavar ile konuşuyoruz. Karavar; Visorante’yi tasarlarkan sadece menüyü değil, öncelikle İtalyan konseptini ön planda tuttuklarını anlatıyor: “Dekorasyondan, menü içeriğine kadar tüm detaylarda kaliteli ve şık İtalyan zarafetini hissettirmeyi amaçladık. Konukları yeşil, sarı ve turuncu renklerin hakim olduğu canlı ve sıcak bir atmosferde karşılıyoruz. İtalya’dan özel olarak getirilen servis tabakları ve özel nakış işlemeli masa örtüleri konsepti tamamlayan şık parçalar arasında.”

Visorante’nin mutfağı

Açık mutfak konseptiyle hizmet veren Visorante’de pizza yapımı için özel bir fırınları olduğunu belirten Alper Bey, İtalya’dan özel olarak getirilen peynir ve et çeşitleriyle hazırlanan yemekleri sıralıyor: “Margherita, Funghi, Panuozzo, Bistecca Con Aspragi, Alla Diavola, Formaggio, Vegetarian ve Bresaola gibi pizzalar sıcacık servis ediliyor. İştah açıcı antipastiler arasında Burrata, Dana Carpaccio, Stratiacella Peynirli Domatesli Bruschetta ve İtalyan Usulü Ördek Prosciutto öne çıkıyor.”

İtalyan mutfağının olmazsa olmazı özel soslar, aromatik zeytinyağları ve kekik, fesleğen, maydanoz gibi keskin tatta otlarla hazırlanan ev yapımı makarnalar, hamur işleri, etli ve deniz mahsullü yemeklerin de mekânın menüsünde yer aldığını söyleyen Karavar, Visorante’nin zengin şarap seçkisinin ve kokteyllerin yemeklere güzel bir eşlikçi olduğundan bahsediyor: “Farklı tatlar arayanlar i.in; Ponte, Sorso, Mono Lisa, Santa Maria, Amalfi Coast ve Amore gibi imza kokteyller de keyifli bir alternatif olarak menümüzde öne çıkıyor.”

Menünün tamamına kefil olduğunu söyleyen GEN Group Kurucu Ortağı Alper Karavar, “En güzel iki ürün seçecek olursam; pizzalardan Alla Diavola, risotto olarak ise Mantarlı Risotto liste başında yer alacaktır” diyor.

Sürdürülebilirlik ve yaz planları

İtalya denilince akla gelenlerden maddelerden biri de mevsimsel ürün kullanımı. Alper Bey’e Visorante’de mevsimselliğin ve yerel ürün kullanımının yerini sorduğumuzda, Visorante mutfağındaki özel tatlar için İtalya’nın kendine ait yerel ürünlerini kullandıklarını söylüyor ve sürdürülebilirlik konusuna değiniyor: “Menümüzde bulunan bütün tabaklarda sıfır atık anlayışıyla hazırlanmış bir menü mühendisliği amaçlanmıştır ve bu hassasiyet bizim sürdürülebilirlik başlığı açısından en belirgin emarelerimizden biridir.”

Henüz çok yeni bir restoran olmasına rağmen Visorante’nin ileriye dönük planlarını öğrenmek istiyoruz. Alper Bey, Visorante’nin gerek Boğaz’a karşı konumuyla gerekse özel menüsüyle her geçen gün hizmet ve lezzetle taçlandırarak geliştirme gayesinde olduklarını anlatırken, yaz sezonunda ise restoranın mutfağında yaz meyve ve sebzeleriyle mevsimsel bir revizyona gideceklerini söylüyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın