Itsumi Kurucusu & Şefi Shunichi Horikoshi: “Yemeğin ruhu olduğuna inanırım”

Şef Shunichi Horikoshi’nin İstanbul yolculuğu 1994 yılında, altı yıllık bir kontratla başlıyor. Sonrasında hem Türkiye’yi hem de Türkleri seven Horikoshi, 2003 yılında Itsumi’yi kuruyor. Japon mutfağının inceliklerini anlatan şef Shunichi Horikoshi, bu konuda kendisini gelenekselci olarak tanımlıyor.

Yemek yemeyi ve pişirmeyi sevmekle mutfağa ilgisinin başladığını söyleyen Itsumi Kurucusu & Şefi Shunichi Horikoshi, kendisini şöyle tanımlıyor: “Ben gelenekselciyim. Yemeğin ruhu olduğuna inanırım. Tüm ürünleri kutsal bulurum ve bunun i.in kullandığım ürünlerin kendi tatlarını ön planda tutmayı hedeflerim. Japonya’daki ustam bu konuda benim gibi çok hassastı, onun çizgisini 46 yıldır koruyorum.”

Itsumi’nin kurulma sebebi

2003 yılından beri Uzak Doğu mutfağı severleri ağırlayan Itsumi’nin kuruluş hikayesini soruyoruz şef Horikoshi’ye: “Itsumi’yi kurma sebebim, Japon expatların kendilerini evlerinde hissedebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir ortam sağlamaktı.”

Atmosfer olarak da mekânın sade olmasının hoşuna gittiğini söyleyen Shunichi, kendisinin ve ekibinin yemeğin lezzetinin atmosferinden daha kıymetli olduğuna inandıklarını sözlerine ekliyor.

“Elimden geldikçe Türkiye’deki malzemelerle Japon lezzetini yakalamaya çalışıyorum”

Şef Horikoshi, menüyü oluştururken, Itsumi’yi kurduğu zaman hazırladığı menünün Japonların vazge.emediği lezzetlerden oluştuğunu söylüyor ve devam ediyor: “Zamanla Türk misafirlerin de çoğalması ile Japonya’ya özgü ramen, domburi gibi seçenekler ekledim.” Misafirlerin favori lezzetlerini ise şef şöyle sıralıyor: “Toro (yağlı ton balığı) sashimi, tempura ve udon.”

Itsumi mutfağında mevsimsellik de önemli bir noktada yer alıyor: “Mevsimsel sebze ve balıkları kullanmaya özen gösteririm.” diyor şef Horikoshi ve ekliyor: “Elimden geldikçe Türkiye’deki malzemelerle Japon lezzetini yakalamaya çalışıyorum.”

Türk misafirlerin Japon mutfağına bakış açısının yirmi yıl öncekinden farklı olduğunu söyleyen Itsumi Kurucusu & Şefi Shunichi Horikoshi, Türk konukların artık sadece sushi için değil sıcak yemekler için de geldiklerini ve bu konunun kendisini mutlu ettiğini ifade ediyor. Bununla birlikte Türk mutfağını da sormadan geçmiyoruz şef Horikoshi’ye. Türk mutfağının çeşitlilik anlamında çok iyi olduğunu düşündüğünü deneyimli isim, aynı zamanda mutfağın tanıtıma daha çok ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekliyor.

Yeni planlar…

Şef Horikoshi, Etiler’de iki ay önce yeni nesil Itsumi So’yu açtıklarını söylüyor ve ilerleyen dönemlerde Asya mutfağını farklı bir konseptle a.ma planı olduğunu dile getiriyor. Şef ayrıca yeni bir oluşum içinde olduklarını anlatıyor: “Uzak Doğu Mutfak Akademisi benim hayalimdi. Türk aşçılara gerçek Japon mutfağını ve kültürünü anlatmak, umamiyi en doğru şekilde servis edebilmek istiyordum. Japon hükümetinin bana verdiği ‘Japon Mutfağı İyi Niyet Elçisi’ unvanı ile bu akademiden mezun olan aşçılara Japonya’dan sertifika verebiliyorum. Sushi restoranı ve Japon restoranı arasındaki farklı anlatmaya her zaman devam edeceğim” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın