İstanbul’un En İyi Çikolata Adresleri

Özel günlerin olduğu kadar günlük keyiflerin de başını çeken, mutluluk sebebi olan çikolataların verdiği haz adeta paha biçilemez. Mutluluğun formülünü içinde gizleyen bu lezzetleri her yerde ister klasik ister farklı formlarda tadabilmek mümkün. FoodinLife ekibi olarak İstanbul’un en iyi çikolata adreslerini yeni sayımızda inceliyoruz.

Vakko L’Atelier Chocolate

Zarif Fransız pastacılığın Türkiye’deki yansıması olan Vakko L’Atelier; dondurmaları, lokumları ve patisserie ürünleriyle olduğu kadar çikolatalarıyla da misafirlerinin başını döndürüyor. Titizlikle hazırlanan Vakko çikolatalarının şöyle bir özelliği de var: Hazırlanan her çikolata hamurundan alınan numuneler onay için İsviçre’ye teste gönderiliyor. Bu onay dahilinde hamurlar çikolata yapımından kullanılıyor. 10 saat kadar uzun bir sürede konçlanan çikolatalar, Vakko’nun kalitesini de ortaya koyuyor. Sütlü ve bitter olarak iki lezzet sunan Vakko L’Atelier Chocolate, el yapımı olarak bademlisinden kestanelisine praline’inden superfine ve napolitain’ine kadar pek çok seçenek sunuyor. Bununla beraber klasik çikolatalarını da özenli bir kutuda sunan marka, özel günlerin de vazgeçilmezi.

Butterfly Chocolate

2003 yılında kurulan Butterfly, butik bir pastane olarak yolculuğuna başlıyor ve kısa süre içinde el yapımı çikolatayı da ekleyerek, haute couture bir çikolata evi olarak hayatına devam ediyor. Sürekli kendini geliştiren marka, dünyaca ünlü şeflerle bir araya gelerek geniş bir ürün çeşitliliğini misafirlerine sunuyor. Mevsimsel özelliklere göre farklı içeriklerin eklendiği yeni çikolataları haute couture anlayışına uygun olarak koleksiyonlar halinde hazırlayan Butterfly Chocolate, dünya standartlarında ürünleri ve trendleri Türkiye’ye taşıyor. Bununla birlikte Butterfly Chocolate, bean-to-bar çikolatanın da Türkiye’deki öncülerinden biri. Marka, sürdürülebilir çikolata için dünyanın en iyi çiftliklerinden titizlikle seçtiği kakao çekirdeklerini kavurarak kendi çikolatasını da üretiyor. Butterfly lezzetleri arasında; ödüllü olarak yüzde 58 Tanzanya ve yüzde 80 Madagaskar tatlarıyla beraber yüzde 69 Gana Limon Aromalı Dark çikolata yer alıyor.

Harem Chocolate

Harem Chocolate, 25 yıldır zengin içerikli, yenilikçi ve lüks çikolatalar üreten bir fine chocolate markası. En kalitelisini ve en tazesini arayıp bulan Harem, şık sunumlarıyla müşterilerine pek çok koleksiyonda hizmet veriyor. Bademli, fındıklı, fıstıklı ve meyveli olarak üretilen koleksiyonlar bitter, sütlü ve karamelli olarak çeşitleniyor. Bununla beraber marka ayrı bir çikolata koleksiyonu daha sunuyor: Cara çikolata (Karamelin Antep fıstığı, vişne ve badem ile uyumu), Draje çikolata (Sütlü çikolata kapılı Antep fıstığı, badem ve bisküvili drajeler), Kakao Pod çikolata (Sütlü, karamel, şekersiz ve bitter seçenekleriyle), çikolatalı Gofret, Roş çikolata (el yapımı olarak hazırlanan ve kendine has şekliyle üretilen bu koleksiyon sütlü ve bitter olarak üretiliyor), Tablet çikolata (üzümlü-şekersiz, fıstıklı-krepli, kuru dutlu yüzde 80 bitter ve kahveli & krepli beyaz tablet seçenekleriyle) ve Trüf çikolata (Sütlü, bitter, susamlı & Hindistan cevizli alternatifleriyle) müşterilere sunuluyor.

Divan Pastanesi

Yıllardır vazgeçilmeyen tatlı lezzetlerin adresi olan Divan Pastanesi, zengin çikolata çeşitleriyle de misafirlerini büyülemeye devam ediyor. Yoğun kakaoya sahip bitterler, kremalı içerikleriyle öne çıkan sütlü çikolatalar… Birçok alternatifi bünyesinde bulunduran Divan; klasik severler için madlen, pürüzsüz çikolata kaplamasıyla pralinler, ağızda çıtır çıtır dağılan kaplı krep danteller sunuyor. Buna ek olarak Divan’a özel çini koleksiyonunu oluşturan Arduaz da tarçın, frambuaz, nane ve portakal seçenekleri ile konuklara sunuluyor.

Marie Antoinette Chocolatier

Rojda Demirer ve Ruken Demirer’in iş birliği ile tasarlanan, kaliteli butik çikolata markalarından biri olan Marie Antoinette Chocolatier hem göze hem damaklara hitap ediyor. Birbirinden şık ambalajlarıyla dikkat çeken çikolataların hammadde tedarikleri de çikolatanın topraklarından geliyor; başta Ekvador olmak üzere Kosta Rika, Peru, Venezuela gibi tropik bölgelerden temin edilen çekirdekler, günlük ve el işçiliğiyle hazırlanırken içerisine hiçbir katkı maddesi eklemiyor. Marie Antoinette Chocolatier, çikolatalarını dört başlıkta sunuyor: çikolata Kaplılar, Truffle, Cup ve Praline. Şekersiz, sütlü, bitter ve beyaz seçeneklerle sunulan lezzetler arasında ayrıca fıstıklı, bademli, çilekli, kahveli gibi aromalar da mevcut.

M Chocolate Artizan Çikolataları

35 yıllık tecrübesi ile lezzetlerini yeniden müdavimleriyle buluşturan Café Marmara, birbirinden özel çikolatalarını M Chocolate Artizan Çikolataları ile çikolata severlerle buluşturuyor. özenle seçilmiş malzemelerle yapılan yüzde 100 el yapımı çikolataları, yaratıcı reçeteleri ve klasik tatları ile dikkat çeken M Chocolate; artizan dokunuşlarla oluşturulmuş spesiyal çikolatalar, truffle çikolata, çikolatalı lokum, ruby çikolata, klasik tatlardan vazgeçemeyenler için madlen çikolata ve tablet çikolatalar üretiyor. Bununla birlikte geleneksel tatlar olan lokumları da çikolatalı ve özel tasarımlarla tatlı severlerin beğenisine sunuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın