Lezzetin ve Modanın Birleştiği Adres: Moose Chocolatier

İstanbul’da 2019 yılında Ebru Memiş tarafından kurulan Moose Chocolatier, misafirlerine modayla lezzeti birleştirerek sunumlar gerçekleştiriyor. Memiş’in modaya ve çikolataya tutkusunu “kendi mükemmelim” diye tanımlarken, bu iki unsuru Türkiye’nin has lezzetleriyle ortaya çıkarıyor. Çeşitli koleksiyonlara sahip olan Moose Chocolatier’in hikayesini Ebru Memiş’ten dinliyoruz.

Arkasında lezzet ve modanın bir birleşimi olan Moose Chocolatier’in sahibi Ebru Memiş, “Kendimi bildim bileli mutfakta olmayı, yeni lezzetler üretmeyi çok severdim. Üretim ve tasarım benim tutkulu olduğum iki alandı” diyor ve seyahatlerinde çikolataya ve modaya tutkuyla bağlandığını söylüyor. Modanın başkentleri Milano, Paris ve Londra’da büyülendiğinden bahseden Memiş, bu tutkusunu çikolatayla birleştiriyor ve Türkiye’nin kendine has lezzetleriyle Moose Chocolatier’i kuruyor.

Özel günlere özel çikolata koleksiyonları

İşletme sahibi Memiş, Moose Chocolatier’in ürün gamını anlatırken, ürünlerin tamamen el yapımı ve katkısız olduğuna değiniyor ve special çikolata koleksiyonunda 50 çeşit bulunduğunu söylüyor: “Çeşitler sürekli mevsimsel meyvelere ve özel günlere göre değişiyor. Örneğin, Halloween (Cadılar Bayramı) zamanı sadece o zamana özel kalıplarda balkabağı ganajlı çikolatamız üretiliyor. Ramazan Bayramı döneminde hurmalı çikolatalarımız oluyor. Kış aylarında kestaneli ve narlı çikolatamız oluyor.”

Moose Chocolatier’in imza tatlısı: Çıtırtı

Moose Chocolatier’in imza tatlısı ‘Çıtırtı’dan bahseden Memiş, “Sabah 10’da gelip bu ürünü yiyen müşterilerimiz var. Pistachio, Fresh Globe ve İnci tatlımız ‘Çıtırtı’dan sonra en çok tercih edilen tatlılarımız arasında. Çikolata menümüzde her çikolatamızın ayrı ayrı tutkunları var ama en çok sevilenler Moose special, fıstık ezmesi ve frambuazlı trüfümüz diyebilirim” diyor.

Moose Chocolatier farkı

Çikolata denince birçok marka ve ürün söz konusu, haliyle rekabet ağı da geniş. Moose Chocolatier’i diğer markalardan ayıran özelliği sorduğumuzda, Ebru Hanım, “En büyük özellik, ürün yelpazesinin çok geniş olması, Türkiye’de patentli tasarım çikolataları üreten ilk firma olması ve bütün çikolataların el yapımı olup hiçbir katkı maddesi bulundurmaması” diye sıralıyor. Çikolataların kendileri için mücevher değerinde olduğunu sözlerine ekleyen Memiş, ambalajlama kısmında da büyük önem verdiklerini söylüyor.

Çikolatanın geleceği

Yurt içinde ve yurt dışında çikolatanın geleceği konusuna değinen Memiş, çikolatanın çok fazla tutkunu olduğunu ve ilginin hiçbir zaman azalmayacağı bir sektör olduğunu belirtiyor, “Yıllar geçtikçe insanların çikolataya olan ilgisi bununla beraber bizlerin de iş potansiyeli gittikçe artıyor. Özellikle Arap ülkelerine çok fazla ihracat gerçekleştiriyoruz” diyor.

Kaliteli ve lezzetli bir çikolatanın niteliklerini sayan Moose Chocolatier’in sahibi Ebru Memiş, “Öncelikle fabrikasyon ve el yapımı çikolata çok ayrı lezzetlere sahip” diyerek sözlerine başlıyor, “El yapımı kaliteli çikolataya alışan tüketiciler, asla fabrikasyon çikolata tüketmeyi tercih etmez. Kaliteli ve lezzetli bir çikolata gerçek kakao çekirdeğinden yapılmış olmalıdır, içerisinde kesinlikle katkı maddesi bulundurulmamalıdır” diyor ve iyi bir çikolatanın farkını anlatıyor, “İyi bir çikolata kırıntı yapmadan net bir şekilde kırılır, ağızda yağ tadı bırakmaz. Kaliteli çikolatanın içindeki kakao yağı vücut ısısında eriyen tek yağdır. Elde tutulduğunda hemen elinizin ısısıyla eriyen bir yapıya sahiptir.”

Sosyal Medya'da Paylaşın