Kayalar Mutfak Genel Müdür Yardımcısı Erol Kaya: “Ülkemizde üretim ve ihracatın hedeflenen seviyelere ulaşabilmesi adına sorumluluk taşıyoruz”

1957 yılından bu yana, endüstriyel mutfak sektörünün öncü firması konumunda bulunan Kayalar Mutfak, kaliteden ödün vermeden pandemi sürecinde de sektöre yenilikçi ürünler katmaya devam ediyor. Ar-ge çalışmalarından gelecek hedeflerine kadar pek çok konuya değinen Kayalar Mutfak Genel Müdür Yardımcısı Erol Kaya ile Kayalar Mutfak’ın sektördeki yerini konuştuk. 

Endüstriyel mutfak sektörünün öncü ve lider firmaları arasında yer alan Kayalar Mutfak, kalite ve güvenden ödün vermeyen faaliyet prensibiyle dünya pazarında söz sahibi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerliyor. Sektörün Türkiye’deki lider firmalarından olan Kayalar Mutfak’ın Genel Müdür Yardımcısı Erol Kaya, ar-ge çalışmalarıyla başarılarına katkılar sağlıyor ve Kaya bu konuda şunları söylüyor: “Şirketlerde bulunan ar-ge departmanı o şirketlerin can damarı gibidir. Eğer araştırma olmazsa, her geçen gün değişen alışkanlıklar ve teknoloji yakından takip edip bu doğrultuda yeni ürünler üretilmezse şirketlerin ayakta kalması çok zor olur. Bu yüzden yeni fikirlerle bunları hayata geçirmek oldukça önemli. Geliştirme tarafı da bu fikirleri hayata geçirme noktasında devreye giriyor ve bu ikisinin el ele gitmesi gerekiyor”. Kaya, “Ar-ge çalışmaları özgün ve inovatif olmalı, maliyet ve pazar analizi yapılmalı, kaliteden ödün verilmemeli” diyerek üç ana başlıkta yaptıkları ar-ge çalışmalarını tanımlıyor.

“Ar-ge çalışmalarımız doğrultusunda yeni ürünler geliştirirken öncelikle ürünlerimizin son kullanıcıları olan sektör temsilcileri ile sürekli irtibat halinde bulunuyoruz. Sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda ar-ge departmanımız gerek mevcut ürünlerimizde yapılması gereken yenilikler doğrultusunda gerekse yeni ürünler üretmek doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır” ifadelerini kullanarak yaptıkları her ürün yenileme amaçlarının sektör ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştiğini belirtiyor. 

“Pandemi, bar kokteyl ünitelerini, hijyen ekipmanlarını ve teşhir ünitelerini sunma imkanı sağladı” 

Pandemi sürecinin yaptıkları çalışmalara olan etkisinden söz eden Erol Kaya, “Biz bu kısa süreli duraklama döneminde daha fonksiyonel ürünler üzerinde çalışmalarımıza ağırlık verdik ve stok ağırlıklı bir imalat programı üzerinde çalışmalarımızı sürdürdük. Hareketli sürecin başlaması ile birlikte yapmış olduğumuz stoklu çalışma dönemi müşterilerimizin talep etmiş olduğu ürünleri daha hızlı bir şekilde teslim etmemizde bize önemli bir avantaj sağladı. Ve sektöre yeni ürünlerimiz olan bar kokteyl ünitelerini, hijyen ekipmanlarını ve teşhir ünitelerini sunma imkanı sağladı” diyor. 

Mevcut ürünlerinin yanı sıra, hijyen ekipmanları, bar kokteyl üniteleri ve teşhir üniteleri gibi ürünlerde yenilikler yaptıklarından bahseden Kaya, yeni ürünleri üretirken öncelikli hedeflerinin verimlilik ve fonksiyonellik olduğunu belirtiyor. “Hijyen ekipmanları pandemi süreci başlangıcı ile birlikte hemen hemen her işletmenin vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaya başladı. Biz de Kayalar Mutfak olarak bu doğrultuda hijyen bariyerleri ve hijyen tünelleri gibi ürünler ürettik. Bar kokteyl ünitelerimizde ise öncelikli göz önünde bulundurduğumuz unsur fonksiyonellik oldu. Kullanıcının daha hızlı ve rahat çalışabileceği üniteler tasarlayarak hayata geçirdik ve bu doğrultuda sektör temsilcilerinden olumlu geri dönüşler aldık. Teşhir ünitelerimizde ise hem görsel açıdan hem de verimlilik açısından inovatif ünitelerimizi Horeca sektörü ile buluşturduk” ifadeleriyle Kaya, yaptıkları yenilikçi ürünlerden söz ediyor. 

Sektöre kaliteli, verimli ve inovatif ürünler sunuyorlar 

1957 yılından bu yana misyonlarının sektöre kaliteli, verimli ve inovatif ürünler sunmak olduğunu, bundan sonraki süreçte de bu doğrultuda devam ederek çağın gerektirdiği ölçüde misyonlarını en iyi şekilde yerine getirme yolunda çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Erol Kaya, “İlerleyen dönemde üretim süreçlerimize katkı sağlayacak inovasyon içeren yatırımlar planlıyoruz. Belirlediğimiz konuların eylem planlarını hazır hale getirmiş durumdayız. Bu süreç iyileştirmeleri ile değerli kazanımlar elde edeceğimizi düşünüyoruz. Yine üretim odaklı yeni teknolojik yatırımları planlarımıza dahil etmiş durumdayız” diyor. 

“Ülkemizde üretim ve ihracatın hedeflenen seviyelere ulaşabilmesi adına sorumluluk taşıyoruz” 

Dünya ticaret anlayışının çok hızlı değiştiği günümüzde, yeni nesil üretim ve iletişim modellerini firmalarına uyarlayan Kayalar Mutfak, sürekli değişim ve gelişim içinde firmalarını yeniliyor. Kayalar Mutfak Genel Müdür Yardımcısı Erol Kaya, şu ifadelerle sözlerini bitiriyor: “Ülkemizde üretim ve ihracatın hedeflenen seviyelere ulaşabilmesi adına sorumluluk taşıyoruz. İş insanları olarak firmalarımızın gelişiminin ve büyümesinin yanında içinde bulunduğumuz sektörün de gelişim ve büyümesine katkı sağlayıcı çalışmaların içerisinde olmalıyız. Ülke ekonomisinin daha güçlü olmasının direk veya dolaylı olarak hepimize olumlu yansımaları olacaktır. Bulunduğumuz sektörlerin gelişimi dünya pazarından aldığımız payı da olumlu etkileyecektir”. 

Sosyal Medya'da Paylaşın