Dilek Pastaneleri Genel Müdürü Tevfik Özkavcı: “Yeni fabrikamız ile sektördeki diğer markalar için de imalat yapacağız”

İnoksanlı Sohbetler’in bu ayki adresi Dilek Pastanesi oldu. Dilek Pastaneleri olarak son projeleriyle pastacılık alanına yeni bir soluk getirdiklerini belirten Dilek Pastaneleri Genel Müdürü Tevfik Özkavcı, “Yeni fabrikamız ile sektördeki diğer markalar için de imalat yapacağız” diyor.

1957 yılında İstanbul’un Fatih semtinde kapılarını açan Dilek Pastanesi, bugün İstanbul’un birçok seçkin noktasında ve yurt dışında hizmet vermeye devam ediyor ve pastane-kafe ve restoran konseptini bir arada uyguluyor. 2005 yılından bugüne kadar franchising sistemiyle büyüyen ve elliye yakın şubesi olan marka, pastane-kafe ve restoranlarında zengin pastane ürünlerinin yanı sıra, ün yapmış özel kahvaltı çeşitleri ve dünya mutfaklarından eşsiz lezzetleri de müşterilerine sunuyor. 17 yıldır yeme-içme sektöründe genel müdür olarak görev alan Dilek Pastaneleri Genel Müdürü Tevfik Özkavcı, “Çalıştığım şirketlerin franchising sisteminde büyümelerini sağladım. Pastacılık üzerine birçok workshop eğitimi verdim. UFRAD’ın (Uluslararası Franchising Derneği) 2004 yılından beri yönetim kurulunda görev almaktayım” diyor.

Ürünlerinin, menülerinde yer alan et çeşitlerinin ve soslarının tamamını kendi üretim tesislerinde gıda mühendisleri eşliğinde dünya standartlarında üreterek misafirlerine hizmet veren Dilek Pastaneleri, koruyucu katkı maddesi kullanmıyor ve sağlıklı gıdaya önem veriyor. Özkavcı, “İmalatta çalışan personelimizi sürekli eğitimlere tabi tutarak üretim kalitesini artırmakta, ArGe birimimiz sektördeki gelişmeleri takip ederek yeni ürünler üretilmesini sağlamakta ve üretimdeki tüm ürünlerimiz, elektronik izlenebilirlik sistemi ile son tüketiciye kadar takip edilmektedir” ifadelerini kullanıyor.

Hayattan keyif almayı bilenlerin tercih sebebi

Geniş kesimlere hitap eden Dilek, hayattan keyif almayı bilenlerin tercih sebebi oluyor. Rahat ve konforlu mekânları ile günümüzde tercih edilen markanın geniş ürün yelpazesi de dikkatleri üzerine çekiyor. Özkavcı, “Özellikle üretimleri günlük olarak yapılan lezzetli pastaların tercih edilmesinin yanında, kahvaltı grubu ürünleri de çok satılmaktadır. Çok fazla baklava ve börek grubu müdavimimiz bulunmaktadır” diyerek Dilek’te öne çıkan lezzetlerden bahsediyor.

“Sabah saat 07.00’de fırından taze çıkan kahvaltılıklarıyla güne başlayan Dilek işletmeleri, misafirlerine öğlen dünya mutfağı ile hizmet vermeye devam ediyor ve bunların dışında her gün yüzlerce çeşit taze pastane ürünü hazırlıyor” ifadelerini kullanan Tevfik Özkavcı, “Dilek gerek mağazalarında oturan misafirlerine gerekse online servis hizmeti ile gün boyu 50’ye yakın farklı mağazasında hizmet vermektedir” diyor.

“Yeni fabrikamız ile sektördeki diğer markalar için de imalat yapacağız”

“Yeni fabrikamızın açılması ile birlikte ülkemizdeki kadın girişimci sayısını artırmak ve istihdamı desteklemek için 20 bin dolarlık franchising giriş bedelimizi, 20 kadın girişimci adayından almayacağız” diyen Özkavcı, Dilek’in gelecekteki projelerini ise şöyle anlatıyor: “Son projemizle piyasaya pastacılık alanında yeni bir soluk getirmek istiyoruz. Hadımköy’de inşaatı biten ve çok kısa sürede devreye alınacak olan 30 bin metrekare üzerindeki dünya standartlarında yapılmış yeni fabrikamız ile sektördeki diğer markalar için de imalat yapacağız. Yeni tesisle birlikte özellikle şekersiz, glutensiz, vegan vb. ürünler menülerimizde yer almaya başlayacak.”

Sosyal Medya'da Paylaşın