Çikolata ve Kremanın Eşsiz Ahengi: Profiterol

Hemen herkesin en sevdiği tatlardan biri olan profiterol, özgün lezzetini yoğun çikolatasından ve ona eşlik eden enfes kremasından alıyor. Günümüzde farklı çeşitlerde de sunulan profiterol, ülkemizde de bir hayli popüler. Gurmelerimizin (Aylin Öney Tan, Müge Akgün, Tolga Atalay, Gökmen Sözen) önerdiği damak çatlatan profiterol deneyimi yaşayabileceğiniz mekanları sizler için derledik.

  • İnci Pastanesi – İstanbul

Profiterol denildiğinde akla ilk gelen mekanlardan biridir İnci Pastanesi. 1944’te Luka Zigoris tarafından kurularak İstiklal Caddesi’ndeki yerinde müşterilerini ağırlamaya başlıyor. O günden bu yana lezzetinden ödün vermeyen profiterolleri ile İnci Pastanesi Beyoğlu‘nun incilerinden biri haline geldi hiç şüphesiz.

  • Manolya Pastanesi – İstanbul

1980 yılında Göztepe’de açılan ilk mağazası ile faaliyetlerine başlayan Manolya Pastaneleri İstanbul’un birçok semtinde nezih mağazalarıyla hizmet etmeye devam ediyor. “Sürekli artan ve gelişen kalitesiyle müşterilerinin hayatında vazgeçilmez bir tat olabilmek” misyonuyla hizmet vermeye devam eden Manolya Pastaneleri, klasikleşmiş profiterol lezzetinin yanı sıra butik pastalar, çikolatalar ve sütlü tatlılar da sunuyor.

  • Beyaz Fırın – İstanbul 

1880’lerden bugüne, iki asırlık hikayesi boyunca hiç değişmeyen bir heyecanla üretmeye devam eden Beyaz Fırın birbirinden lezzetli sütlü tatlılarıyla misafirlerine lezzet şöleni yaşatıyor. Beyaz çikolatalı frambuazlı profiterol ve çikolatalı fıstıklı profiterol en beğenilen lezzetlerinden.

  • Bahar Pastanesi – İstanbul 

1951 yılında Kınalıada’da Koço Usta tarafından kurulan pastane, ilk günkü kalitesinden taviz vermeden yenilikleri bünyesine katarak üçüncü nesil temsilcileri ile hizmet sunmaya devam ediyor. Bugün İstanbul’un pek çok semtinde hizmet vermeye devam eden Bahar Pastanesi, profiterolün yanı sıra pasta, çikolata ve sütlü tatlılarıyla da dikkat çekiyor.

  • Sevinç Pastanesi – İzmir

1957 yılında ilk misafirlerini ağırlamaya başlayan Sevinç Pastanesi, İzmir’deki iki şubesiyle her gün taze ve nefis lezzetleri sunmaya devam ediyor. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan mekan farklı çeşitlerde hazırlanan profiterolleriyle tam not alıyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın