Bir şehrin lezzet kimliği: İstanbul’un geleneksel esnaf lokantaları

Yüzyıldan fazla zamandır hayatımızda olan esnaf lokantaları, şehrin en taze ve en lezzetli yemeklerinin adresi. Geleneksel Türk mutfağının tadına doyamayacağınız lezzetlerini bulabileceğiniz ve bir yandan da şehrin nabzını tutabileceğiniz İstanbul’un en iyi geleneksel esnaf lokantalarını sizler için araştırdık.

Yanyalı Fehmi Lokantası

Yanya’dan göçle gelen Fehmi Efendi tarafından 1919’da Kadıköy’de açılan Yanyalı Fehmi Lokantası, Anadolu mutfağı ağırlıklı menüsüyle karşımıza çıksa da burada her türlü ızgara çeşidini bulmak mümkün. Her gün Osmanlı ve Türk mutfağından 100 çeşit yemeği bulabileceğiniz Yanyalı’nın tatlıları da dillere destan.

Şahin Lokantası

Beyoğlu’nun en gözde esnaf lokantalarından biri olan Şahin Lokantası, yarım asrı aşkın mutfak deneyimiyle bir esnaf lokantasında bulabileceğiniz her yemeği en lezzetli haliyle sizlere servis ediyor. Öğlen yemeklerinde lokantada yer bulmanın zor olması ise müşteriler tarafından ne kadar sevildiğinin bir kanıtı niteliğinde.

Erzincanlı Ali Baba

Süleymaniye Camii yanındaki meşhur kuru fasulyecilerden biri olan Erzincanlı Ali Baba, en lezzetli kuru fasulyecilerin başında geliyor. 1924 yılından beri Erzincan’ın meşhur dermason fasulyesini kullanan lokantanın menüsünde, taze fasulye, tepsi kebabı, tava köfte ve tas kebabı gibi Türk mutfağının vazgeçilmezleri yer alıyor.

Tarihi Mardin Kent Sofrası

Bakırköy’de yer alan Tarihi Mardin Kent Sofrası, Güneydoğu mutfağındaki lezzetleri İstanbul’da lezzet severlerle buluşturuyor. İçli köfte, kaburga dolması ve sembüşek gibi yerel yemekleriyle öne çıkan ve bir aile işletmesi olan lokantanın yemekleri lüks restoranları aratmıyor.

Hünkâr Lokantası

1950 yılında Fatih’te kurulan Hünkâr, 2000 yılında Nişantaşı’na taşınıyor ve o günden bugüne kadar müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. 2007’de ‘Restaurant Magazine’ tarafından ‘The World’s Best Restaurants’ listesinde dünyanın en iyi 100 restoranından biri seçilen lokanta, yemekleri ve tatlılarıyla müşterilerini mest ediyor.

Kanaat Lokantası

150 yıllık sütlü tatlıcılık ve dondurmacılık geleneğinden gelen Kargılı ailesinin üç ferdi Vahdettin, Kenan ve Fuat Kargılı tarafından Üsküdar’da kurulan Kanaat Lokantası, her gün taze olarak üretilen 100-120 çeşit tatlısıyla, zeytinyağlısıyla, sıcak yemekleriyle, dondurma ve yoğurt çeşitleriyle müşterilerine özenli ve kaliteli hizmet veriyor.

Nato Lokantası

Karaköy’ün en meşhur esnaf lokantalarından biri olan Nato Lokantası, sizleri evinizdeymişsiniz gibi hissettiriyor. Türkiye’nin NATO’ya girmesinin şerefine açılan ve 70 yıla yakın tecrübesiyle çeşit çeşit leziz yemeklerini müşterilerine sunan lokanta, öğle yemeklerinin vazgeçilmeyen adreslerinden.

Bankalar Lokantası

Geleneksel Türk yemeklerini tadabileceğiniz lezzet duraklarından biri olan Bankalar Lokantası, Karaköy’de yer alıyor. Sıcak atmosferi ile müşterilerinin beğenisini kazanan lokanta, tencere yemeklerinin yanı sıra, ızgara et ve balık alternatifleriyle de her damağa hitap etmeyi başarıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın