Japon kültürüyle İtalyan mutfağını bir araya getiren şef: Yoji Tokuyoshi

Bir Japon’un gözü ve felsefesiyle yorumladığı İtalyan mutfağı ile iki kültürün birleşmesini amaçlayan Yoji Tokuyoshi, kullandığı teknik ile fark yaratıyor. 

Dokuz sene boyunca Osteria Francescana’da ‘sous chef’ olarak Massimo Bottura ile birlikte çalışan Japon asıllı şef Yoji Tokuyoshi 2014’te Modena’yı bırakıyor ve 2015’te Milano’da kendi adını taşıyan Ristorante Tokuyshi’nin kapılarını açıyor. Tokuyoshi kısa sürede iki Michelin yıldızının sahibi oluyor. Mutfağını ‘Kontamine İtalyan Mutfağı’ olarak tanımlayan şef, Japon ve İtalyan mutfağına ait gelenekleri bir araya getirerek yeni bir mutfak anlayışı oluşturuyor. Her zaman yeni şeyler denediğini dile getiren Michelin yıldızlı şef Yoji Tokiyoshi ilk Michelin yıldızını 2015’te alıyor. Her yemeğin arkasındaki anlamı, geleneği ve onları yeme şeklini aşılamak için Japonya’nın güzel geleneklerini ve İtalya’nın klasik lezzetlerini bir araya getiriyor. İtalya’da geleneğin esas olduğunu düşünen Tokuyoshi; “Her bölgede kendine has yemek stilleri ve teknikleri var. Yediğinizde hangi bölgeye ait olduğunu söyleyebilirsiniz” diyor. 

Yemeğe saygı duyuyor

Restoranını açarken her zaman yaşamayı hayal ettiği bir şehir olduğu için Milano’yu seçen şef, restoranına gelen misafirlerini Japonya’daymış gibi hissettirse de aslında her ürününün tamamen İtalyan olduğunu düşünüyor. Yoji Tokuyoshi’nin en önem verdiği konulardan biri de; güvenilir üretici ve çiftçi ağı oluşturarak her zaman taze ürünlerle çalışmak. Büyükannesi gibi yemeğe saygı duyan şef mutfağını Kontamine İtalyan Mutfağı olarak tanımlarken bunun kesinlikle bir fizyon mutfağı olmadığının altını çiziyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın